Co to jest oprogramowanie CAD?

0 24 587

O programach CAD (Computer Aided Design) słyszał na pewno każdy uczeń technikum, a już na pewno student kierunków technicznych. Jest to oprogramowanie służące do tworzenia projektów najróżniejszych konstrukcji technicznych w grafice 2D i 3D. Obecnie są one stosowane w inżynierii na szeroką skalę, a pracodawcy wymagają doświadczenia w obsłudze programów cadowskich. Ale jak zdobyć te umiejętności, jeśli legalne oprogramowanie kosztuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych?

Szkolenia CAD

Obecnie niemal w każdej szkole technicznej, wyższej lub zawodowej, przeprowadza się kursy obsługi najczęściej używanego programu do grafiki inżynierskiej. Najczęściej jest to szkolenie z obsługi programów dla których placówki edukacyjne mogą pozyskać licencje taniej lub za darmo – Autodesk: AutoCAD, Inventor, czy SolidWorks od SolidWorks Corporation. Zaznajomienie się z ich obsługą w szkołach, pomaga w późniejszym okresie w obsłudze oprogramowania, którym posługuje się firma do której trafimy. Wszystkie programy CAD działają bowiem na podobnej zasadzie. Jednakże takie kursy prowadzone na uczelniach lub technikach, nie pozwalają na zdobycie bardziej zaawansowanych umiejętności. W przypadku gdy chcemy obsługiwać dany program lepiej, należy już zapisać się na płatny kurs realizowany na danym poziomie.

Najpopularniejsze oprogramowanie CAD

Według portalu reddit.com, sporządzono zestawienie jakie narzędzia są najpopularniejsze wśród jego użytkowników, oto ono:

1. SolidWorks

2. AutoCAD

3. Inventor

4. PTC Creo

5. CATIA

6. Siemens NX

7. Civil 3D

8. Microstation

9. Revit

10. Rhino

11. SolidEdge

12. Fusion 360

13. Sketchup

14. Alias

15. Vectorworks

16. OpenSCAD

17. FreeCAD

18. Draftsight

19. Spaceclaim

20. Tekla

21. Geometric Design

22. ArtCam

23. Inroads

24. ArchiCAD

25. BricsCAD

Powyższe zestawienie ma na celu przybliżenie Wam jakie programy są głównie użytkowane przez firmy na świecie, oraz umożliwienie łatwiejszego znalezienia odpowiedniego narzędzia do wyćwiczenia swoich umiejętności w projektowaniu inżynierskim. Większość tych narzędzi posiada możliwość projektowania 3D, oraz przesłania gotowego projektu do drukarki 3D. Projekty można również zapisywać w przeróżnych formatach, co umożliwia przeprowadzanie wymaganych symulacji w innych programach.

Gdzie zdobyć darmowe i legalne oprogramowanie CAD?

Firmy Autodesk jak i SolidWorks Corporation udostępniają darmowe wersje studenckie swoich programów, co ciekawe nawet w najnowszej ich wersji. Licencję studencką na programy od Autodesk otrzymujemy do końca trwania studiów (dane swoje i uczelni podajemy w formularzu rejestracyjnym na stronie firmy). Licencję od SolidWorks otrzymujemy na rok po rejestracji, do której potrzebne jest posiadanie uczelnianego adresu e-mail. Oprócz SolidWorks’a można pobrać też narzędzie DraftSight przydatne do tworzenia rysunków 2D.

Wersje studenckie nie różnią się niczym od pełnopłatnych, jedynie przy wydrukach swoich projektów pojawia się znak wodny z informacją, że korzystano z wersji studenckiej. Ma to na celu ochronę przed wykorzystaniem darmowej licencji do celów komercyjnych. Oprogramowanie innych firm, jak na przykład CATIA od Dassault Systèmes, jest dostępne dla studentów w niższej cenie.

Autorem artykułu jest kseroa0.pl oferujący wydruki CAD z Poznania.

Zostaw odpowiedź