Poszczególne gałęzie przemysłu potrzebują rozwiązań niezbędnych do realizacji określonych działań. Różne procesy wymagają zastosowania konkretnych środków, dlatego przedsiębiorstwa zaopatrują się w gazy techniczne, by móc sprawnie prowadzić prace produkcyjne. Czym są gazy techniczne i w jakich branżach znajdują zastosowanie?
Co to są gazy techniczne?
Mianem gazów technicznych określa się substancje o konkretnych właściwościach, które są powszechnie wykorzystywane w przemyśle oraz przetwórstwie. Ogółem dzielą się na dwa rodzaje. Wyróżnia się bowiem gazy sprężone oraz te występujące w formie ciekłej. Wiele z nich jest doskonale znanych, ponieważ tlen, azot czy dwutlenek węgla są składowymi powietrza, jakim na co dzień oddychamy. A oprócz umożliwienia pełnienia funkcji życiowych z powodzeniem pełnią ważną rolę w gospodarce.
W gazy techniczne najlepiej zaopatrywać się u renomowanych sprzedawców takich jak Jula Gas – dystrybutor gazów technicznych. Butle powinny posiadać specjalne oznakowanie, ponieważ zarówno barwa górnej części zbiornika, jak i odcień reszty butli wskazują na zawartą w niej substancję. Poza tym na pojemniku trzeba umieścić szereg innych informacji.
Są to między innymi dane wskazujące pojemność, producenta, pełną nazwę a także numer fabryczny.
W jakich branżach używa się gazów technicznych?
Przekrój branż jest naprawdę olbrzymi. Kupując gazy techniczne w Rybniku, można je wykorzystać do obróbki metali, chłodzenia, dezynfekcji. Gazy techniczne stosuje się zatem w przemyśle metalurgicznym, klimatyzacji, budownictwie, medycynie a także branży spożywczej.
Gazów spożywczych używa się jako dodatków do żywności. Napoje gazowane swoje charakterystyczne bąbelki zawdzięczają właśnie dwutlenkowi węgla. Natomiast wśród cenionych właściwości gazów spożywczych wymienia się też możliwość pakowania towaru w taki sposób, by zachować jego dobry stan i wydłużyć trwałość. Wrażliwe na zmiany temperatur produkty wymagają przecież odpowiedniego przechowywania, bez którego szybko uległyby zepsuciu.