Poznaj 5 głównych zalet fotowoltaiki

0 20

Panele fotowoltaiczne wyrastają na polskich dachach w ogromnym tempie. Trudno się temu dziwić – to nie tylko wyjątkowo wydajne i ekologiczne źródło pozyskiwania energii elektrycznej, ale także opcja, która pozwala oszczędzić znaczną sumę pieniędzy na prąd w skali roku. Fotowoltaika opłaca się w większości wypadków – sprawdź 5 głównych zalet fotowoltaiki!

Fotowoltaika – jak działa ten system?

Fotowoltaika to wydajny system zasilania gospodarstw domowych, rolniczych oraz przedsiębiorstw. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku pozwala na odzyskiwanie energii pochodzącej ze słońca, która w naturalnych warunkach po prostu się marnuje. Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają ją odzyskać i odpowiednio przerobić, w taki sposób, że może ona zostać z powodzeniem użyta do zasilania urządzeń elektrycznych.

Chociaż dzisiaj nie będziemy zajmowali się dokładnie tematem, jak działa fotowoltaika, powiedzmy parę ogólnych słów o jej konstrukcji. Najmniejszą jednostką instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które dla większej efektywności i wydajności łączy się w panele. Panele natomiast składają się w moduły, które wysyłają pobraną ze słońca energię do falownika, zwanego też inwerterem. To urządzenie pozwala przetworzyć prąd stały produkowany w modułach na prąd zmienny, który może posłużyć do zasilania sieci. Warto wybierać sprawdzone moduły i inne komponenty instalacji słonecznych – można je znaleźć na stronie www.esoleo.pl.

5 zalet fotowoltaiki

Nie da się ukryć, że fotowoltaika opłaca się w większości przypadków. Jakie są jej główne zalety?

  • Zaleta 1. – fotowoltaika pobiera energię ze słońca, czyli niewyczerpalnego źródła. W przeciwieństwie do węgla, gazu czy olei opałowych, energia słoneczna jest właściwie nieskończona. Wybierając fotowoltaikę, nie ma ryzyka, że skończy się surowiec wykorzystywany do produkcji prądu elektrycznego.
  • Zaleta 2. – instalacje słoneczne są w pełni ekologiczne. Poniekąd wiąże się to z pierwszą zaletą, jednak zdecydowanie warto powiedzieć, że fotowoltaika to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii. Warto pomyśleć o tym w trosce o planetę oraz przyszłe pokolenia.
  • Zaleta 3. – za montaż paneli fotowoltaicznych są przewidziane ulgi od państwa. To zdecydowanie jedna z największych zalet fotowoltaiki – kiedy wybierzemy pozyskiwanie energii w ten sposób, to sporą część wydatków związanych z zakupem oraz instalacją fotowoltaiki będziemy mogli odebrać w formie dotacji.
  • Zaleta 4. – montaż fotowoltaiki nie jest bardzo wymagający. Doświadczona ekipa składająca się ze specjalistów jest w stanie zamontować panele fotowoltaiczne w przeciągu jednego lub dwóch dni (oczywiście w przypadku instalacji o standardowej wielkości dla domu jednorodzinnego).
  • Zaleta 5. – fotowoltaika jest bardzo trwała. Po montażu instalacja fotowoltaiczna nie wymaga skomplikowanego procesu konserwacji i jest w stanie wytrzymać z nami przez lata.

To tylko podstawowe zalety, jakie płyną z korzystania z systemów fotowoltaicznych. Zdecydowanie warto przemyśleć jej montaż, zwłaszcza jeśli zależy nam na naszym budżecie i środowisku naturalnym.

Zostaw odpowiedź