Jak wybrać dobry kurs językowy?

1 170

Właściwy wybór kursu to  temat wielowątkowy. Każda osoba ma nieco inne potrzeby, a te będą definiować, co oznacza dla niej idealny sposób nauki. Jeśli zastanawiasz się, nad zapisaniem na kurs językowy -skorzystaj z naszego poradnika.

Stacjonarny czy wyjazdowy?

Pierwszą kwestią, jest lokalizacja szkoły językowej, którą bierzemy pod uwagę. Czy chcesz się uczyć na miejscu? A może marzy Ci się nauka hiszpańskiego na słonecznej plaży w okolicach Barcelony? Kursy stacjonarne odbywają się najczęściej dwa razy w tygodniu i trwają dłużej. Wyjazdowe to natomast zwykle dw, trzy tygodnie intensywnej nauki, jednak ich koszt bywa znaczny.

Alternatywą dla obu tych sposób jest kurs na odległość – wszystkie materiały dostajesz do domu, uczysz się samodzielne, a nauczyciel czuwa nad Twoimi postępami i pomaga w trudnościach. Taki kurs znajdziesz w ESKK, tutaj poznasz szczegóły odnośnie angielskiego: https://eskk.pl/kurs-angielski-poczatkujacy.

Czas trwania kursu

Drugim ważnym wyborem jest decyzja o długości kursu. Jest to całkowicie zależne od Twoich potrzeb. Jeśli jesteś całkowicie początkującym uczniem w danym języku, prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej czasu niż ktoś, kto już uczył się podstaw. 

Zastanów się, jaki jest twój cel i kiedy chcesz go osiągnąć. Aby osiągnąć poziom B1-B2 w języku obcym potrzeba około 300-600 godzin nauki (zależy to od skomplikowania struktur gramatycznych i podobieństwo do języka obcego).

W przypadku języka niemieckiego lub angielskiego oznacza to, że godzina nauki dziennie po roku pozwoli Ci osiągnąć komunikatywną znajomość. Wybierając kurs, należy więc i tak liczyć się z koniecznością samodzielnej nauki.

Rodzaj kursu

Warto pamiętać, że kursy mogą mieć różne cele, pod które przygotowywany jest program nauczania.

Kurs ogólny

Najczęściej wybieraną formą jest kurs ogólny. Podczas tego kursu omawiane są wszystkie niezbędne umiejętności językowe: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Kursy te najczęściej polegają na kilku spotkaniach tygodniowo. Można także znaleźć intensywne zajęcia weekendowe. 

Kurs przygotowujący do egzaminu

Kurs przygotowujący do egzaminu obejmuje szkolenie i przygotowanie do egzaminów. Ten rodzaj kursu jest idealny do przygotowania się do certyfikatów językowych, matury lub egzaminu wstępnego na studia zagraniczne. 

Specjalny kurs

Ta kategoria składa się z kursów językowych, które łączą się z innymi czynnościami. Mogą to być na przykład warsztaty kulinarne, origami, żeglarstwa albo DYI, prowadzone przez obcojęzycznego nauczyciela. Jeśli chcesz połączyć naukę języka ze swoim hobby lub zdobywaniem dodatkowych umiejętności zawodowych, kurs specjalny jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Kurs wakacyjny

Kursy wakacyjne odbywają się zwykle w miesiącach letnich. Ten typ łączy naukę i wakacje. To dobra opcja dla studentów i uczniów, szukających połączenia nauki i rozrywki. Taki wyjazd pozwala na dużą immersję z językiem na miejscu, ponieważ oprócz lekcji można spędzać wiele czasu z native speakerami. Niektóre takie kursy mają w zasadach zakaz używania języka obcego, zmuszając do komunikowania się w innym języku nawet z Polakami.

 

1 komentarz
  1. agnieszka mówi

    A gdyby tak połączyć kurs językowy, a później w wakacje wybrać się na wyjazd językowy? Uważam, że to rewelacyjna opcja! Dlatego tym roku po konsultacji z córką tak właśnie zrobiłam, najpierw zapisałam ją na kurs językowy do szkoły Berlitz, na który chodziła przez cały rok chodziła, a następnie zapisałam ją na wakacyjny wyjazd, który też organizowała ta szkoła. Córka byłą bardzo zadowolona, ponieważ na wyjeździe miała dużo okazji do tego, aby porozmawiać w języku angielskim. Oczywiście w tym roku szkolnym naukę kontynuuje, ale widzę, że teraz uczy się z jeszcze większą chęcią, ponieważ zdała sobie sprawę, że znajomość angielskiego jest ważna. 🙂

Zostaw odpowiedź