Na co zwrócić uwagę przy wyborze VPN?

0 131

VPN (Wirtual Private Network) to połączenie pomiędzy użytkownikiem a siecią, które odbywa się drogą zaszyfrowanego tunelu ze specjalnie skonfigurowanym serwerem. Serwery VPN umożliwiają w pełni bezpieczny dostęp do internetu, a poprzez zmianę adresu IP użytkownika zapewniają mu całkowitą anonimowość. Dzięki temu, że zlokalizowane są na całym świecie, już nikt nie będzie mógł śledzić Twoich ruchów, komunikacji, sprawdzać pobieranych i wysłanych danych. Generalnie zyskujesz pełną prywatność online. VPN to must have naszych czasów, problemem jednak pojawia w momencie wyboru konkretnej usługi. Jak wybrać dobry VPN? Który VPN jest najkorzystniejszy? Na szczęście mamy kilka cennych wskazówek, które powinny nieco ułatwić sprawę. Zapraszamy do lektury.

Po pierwsze: dokładnie określ potrzeby związane z VPN

Aby wybrać odpowiednią usługę w pierwszej kolejności należy dokładnie określić swoje potrzeby. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania: do czego i w jakim celu VPN będzie używany? Jeśli chcesz użytkować go prywatnie, dużo surfujesz w serwisach, a streaming filmów nie jest Ci obcy, potrzebny Ci będzie VPN z szybką prędkością połączeń i nieograniczoną możliwością pobierana danych.

 Jeśli jesteś właścicielem firmy, zdecydowanie musisz mieć solidny i dedykowany serwer, silne szyfrowanie, szybkie połączenia, pełną przepustowość czy opcję kontroli pracowników. Jeśli dużo podróżujesz lub często korzystasz z publiczkach sieci Wi-Fi, potrzebujesz VPN z serwerami zlokalizowanymi na całym świecie oraz dobrymi zabezpieczeniami. Uściślając: wybór usługi VPN zależy tyko i wyłącznie od indywidualnych zapotrzebowań. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto spisać wszystkie potrzebne funkcje.

Po drugie: poznaj cechy dobrego VPN

Już wiesz, że przy wyborze VPN należy dokładnie doprecyzować cel i potrzeby związane z użytkowaniem. Każdy dobry VPN powinien posiadać zestaw funkcji, które świadczą o jego niepodważalnej jakości. Zapoznaj się z nimi i sprawdź, czy posiada je dostawca, z którego usług zamierzasz skorzystać. Pamiętaj, że pośród nich muszą znajdować się wybrane przez Ciebie priorytety.

W sieci VPN ważne jest:

  • lokalizacja serwerów: im więcej lokalizacji serwerów, tym większa wydajność sieci. Dobry VPN nie powinien być ograniczony pod względem zasięgu i dostępnych miejsc. Dodatkowo warto pamiętać, że bliskość serwera wpływa na stabilność połączenia.
  • bezpieczeństwo i silne szyfrowanie: zachowanie pełnej anonimowości poprzez brak zapisywania logów, zmianę i ukrywanie adresów IP. Dobry VPN powinien mieć wiele trybów szyfrowania (ruch przesyłany jest za za pośrednictwem kilku serwerów), a najlepszy VPN może szyfrować dane na poziomie algorytmów wojskowych.
  • prędkość połączenia: dobra usługa powinna zapewniać szybkie i stabilne łącze oraz oferować różne konfiguracje w zależności od potrzeb
  • opinia o dostawcy: opinie użytkowników na forach są dobrym źródłem wiedzy o reputacji dostawców VPN. Warto zwrócić uwagę na tych sprawdzonych i rekomendowanych
  • wszechstronność: zaleca się korzystać z usługi obsługującej jednocześnie wiele systemów operacyjnych. Najlepiej aby zapewniała połączenie z laptopem, smartfonem, komputerem PC i miała dodatkową przestrzeń dla innych urządzeń, które być może zakupisz w przyszłości
  • łatwa obsługa: mimo nowoczesnej technologii i zaawansowanych funkcji, dobry VPN powinien być szybki, intuicyjny i bezproblemowy w obsłudze
  • pomoc techniczna: w razie występowania problemów lub wątpliwości najlepszy dostawca VPN powinien zapewniać użytkownikom pomoc techniczną
  • bezpłatna wersja próbna: wiele dobrych sieci oferuje darmową wersję próbną, dzięki której można przetestować usługę. Opcja ta bardzo korzystna, gdyż pozwala sprawdzić jej wydajności i funkcjonalność bez wydawania pieniędzy

Po trzecie: wybierz płatny wariant VPN

Trzeba powiedzieć to sobie jasno: w przypadku usługi VPN cena przekłada się na jakość. Darmowy VPN wiąże się zazwyczaj z niższą jakością i funkcjonalnością. Chodzi głównie o słabą prędkość łącza, ograniczoną przepustowość danych, ograniczenia związane z oglądaniem telewizji internetowej czy ubogą lokalizację często przeciążonych serwerów.

Dostawcy bardzo często – by zarobić i wyrównać koszty – pozyskują dane użytkowników i sprzedają je firmom w celach reklamowych. Niestety z prywatnością w sieci ma to niewiele wspólnego. Darmowy VPN jest również zagrożeniem dla bezpieczeństwa, gdyż istnieje realne zagrożenie wycieku informacji czy zainstalowania złośliwego oprogramowania.

Nie warto więc ryzykować i lepiej zainwestować w płatną wersję. Płacąc abonament, zyskujesz gwarancję najlepszej jakości usług, które w swoim składzie mają wszystkie wymienione wyżej funkcje. Najlepszy VPN posiada także szereg dodatków, jak np. dedykowanego klienta VPN, który pozwala na indywidualną konfigurację ustawień. Generalnie płatna opcja wiąże się z bezpieczną, anonimową i szybką komunikacją w sieci oraz nielimitowanym transferem danych. Jest zatem obowiązkowym kryterium przy wyborze usługi.

VPN jest niezwykle przydatny i funkcjonalny zarówno dla sieci domowej, jak i firmowej. Potrzeba jest matką wynalazku, a Wirtual Private Network jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie prywatności i ochrony danych w internecie (oczywiście nie zwalnia z obowiązkowego antywirusa). Producenci VPN oferują szeroki wachlarz usług, a wybór konkretnej z ich może być nieco problematyczny. Jednak dokładne określenie potrzeb oraz zastosowanie powyższych porad, z pewnością pomoże w podjęciu decyzji. Tej najlepszej, z możliwie jak najlepszym VPN.

___

Artykuł przygotował CORE – dystrybutor AVG VPN

Zostaw odpowiedź