Na czym polega zatrucie zęba, czyli dewitalizacja?

0 251

Zmiany wywołane próchnicą, rozwijają się pod szkliwem i wypełnieniem. Zgromadzone tam bakterie mogą wywołać stan zapalny miazgi, który charakteryzuje się silnym bólem. Jeszcze do niedawna w takich sytuacjach stosowało się głównie dewitalizację, czyli zatrucie zęba. Na czym polega?

 

Na czym polega zatrucie zęba?

Dewitalizacja zęba, potocznie nazywana zatruciem zęba, to metoda leczenia endodontycznego. Obecnie stosuje się ją w ostateczności u osób, które chcą uniknąć wyrwania zęba. Zabieg zatrucia zęba wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu miazgi w całości, a następnie szczelnym nałożeniu na ząb opatrunek w postaci pasty na 7-14 dni. 

Środek, który nakłada się na ząb, zawiera paraformaldehyd. To toksyczna substancja chemiczna, która w kontakcie z nerwami powoduje ich obumieranie i w konsekwencji martwicę. Dlatego podczas zabiegu niezwykle ważne jest zabezpieczenie ubytku poprzez jego zamknięcie. Zapobiega to wyciekowi pasty, co mogłoby doprowadzić do martwicy kości lub upośledzenia funkcjonowania nerwów. 

Czas całego procesu uśmiercenia nerwu może trwać nawet do dwóch tygodni. Zależy to od indywidualnej budowy zęba czy kanału. Następnie należy kontynuować leczenie, podczas którego zostanie usunięta zmumifikowana, martwa miazga.

Zatrucie zęba u dzieci

Dewitalizacja to metoda, która jest coraz rzadziej stosowana przez stomatologów. Korzysta się z niej w przypadkach, kiedy nie można zdecydować się na inne metody. Zatrucie zęba bardzo często wykorzystuje się w leczeniu chorych zębów u dzieci, ponieważ najmłodsi pacjenci nie zawsze pozwalają dentyście wykonać skuteczne znieczulenie. Skutkiem tego jest brak możliwości przeprowadzenia odpowiedniego leczenia, dlatego dentysta najpierw zatruwa ząb, aby w późniejszym etapie mógł przejść do leczenia kanałowego.

Ekstyrpacja – alternatywa dla dewitalizacji?

Alternatywę dla dewitalizacji stanowi ekstyrpacja. To zabieg, który polega na całkowitym usunięciu żywej miazgi zęba. Do wyłuszczenia miazgi używa się specjalnego narzędzia zwanego miazgociągiem, który wprowadza się do kanału, a następnie obraca, by owinąć na nim miazgę. Na końcu kanał płucze się środkami dezynfekującymi. 

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i wymaga tylko jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jego jedyną wadą jest czas, bowiem trwa nawet do 2 godzin. Wynika to z konieczności bycia dokładnym i starannego oczyszczenia kanałów. Ekstyrpację wykonuje się, gdy zabieg jest zaplanowany i nie ma żadnych innych przeciwskazań.

Dlaczego ząb po dewitalizacji boli?

Po prawidłowo wykonanym zabiegu dewitalizacji, pacjenci mogą odczuwać ból nawet przez kilkanaście godzin. Ból związany jest on z podrażnieniem miazgi. Do zatruwania zęba stosuje się paraformaldehyd, który doprowadza do martwicy miazgi. To toksyczna substancja, która działa w różnym tempie. Dlatego dolegliwości bólowe pojawić się mogą po zabiegu i trwać od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. W tym okresie stomatolodzy zalecają łagodzenie dolegliwości środkami bólowymi, które można kupić w aptece bez recepty.

Więcej informacji znajdziesz na – https://dentysta.eu/dewitalizacja-zatrucie-zeba-czy-warto

Zostaw odpowiedź