Stary sprzęt nie musi być bezużyteczny. Trzy nietypowe sposoby wykorzystania

0 19

Według dostępnych raportów, średnia długość użytkowania małych sprzętów elektronicznych, do których zaliczyć możemy m.in. smartfony, trwa średnio dwa lata. W przypadku komputerów szacuje się, że ten cykl wynosi około 3-4 lata. Nie wynika to jednak z faktu, że po tym okresie urządzenia nie nadają się do użytkowania, ale najzwyczajniej są zastępowane przez nowe, lepsze modele. Krótki cykl życia wspomnianych sprzętów sprawia, że często lądują one w kącie, choć mogłyby służyć jeszcze przez lata – na przykład do przenoszenia danych.

Drugie życie starego smartfona

W ostatnich latach obserwujemy spadek cen wydajnych smartfonów, wobec czego w momencie gdy decydujemy się na zakup nowego urządzenia, dotychczasowego często nie opłaca się już sprzedawać. Można wykorzystać go za to na wiele sposobów, a jednym z nich, szczególnie w przypadku gdy bateria jest już mocno zużyta, jest przenoszenie danych.

Rzecz jasna starsze smartfony można wykorzystać także w inny sposób – na przykład jako nawigację GPS, rejestrator wideo, centrum multimedialne, czy nawet jako pilot do telewizora. Wszystko zależy wyłącznie od naszej kreatywności i potrzeb.

Nowe zastosowanie dysków wewnętrznych

Ostatni rok przyniósł również spore zmiany, jeśli chodzi o ceny szybkich i wydajnych nośników SSD. Kiedyś dyski z interfejsem SATA były dla wielu nieosiągalne właśnie ze względu na koszty, a dziś popularność zdobywają nawet 8-krotnie szybsze SSD z interfejsem PCI-E, jak Plextor M9Pe, które gwarantują prędkość odczytu na poziomie 3200 Mb/s i zapisu na poziomie 2100 Mb/s. Co ważne, to dyski przystępne cenowo dla użytkowników, którzy coraz częściej decydują się na wymianę dysku HDD.

Niezależnie od tego, czy wymieniamy dysk HDD lub SSD, w obu przypadkach wciąż mogą one doskonale się sprawdzać jako zewnętrzne nośniki danych, a jedyne czego potrzebujemy, to zewnętrzna obudowa. Dzięki temu niskim kosztem stworzymy dysk zewnętrzny, który doskonale nada się albo do przenoszenia danych, albo po prostu jako miejsce na backupy.

Wskrześ karty pamięci

Nowoczesne laptopy i smartfony coraz częściej pozbawiane są czytnika kart pamięci – między innymi dlatego, że oferują na tyle pojemną pamięć wewnętrzną, że ów czytnik najzwyczajniej nie jest potrzebny. Jeśli jednak w ciągu ostatnich lat korzystaliśmy z kart pamięci, niskim kosztem możemy utrzymać je przy życiu. Wystarczy zaopatrzyć się w czytnik, obsługujący różne formaty kart, dzięki któremu będziemy mogli łączyć się z praktycznie każdym urządzeniem, oferującym port USB.

Sposobów na kreatywne wykorzystanie starszego sprzętu jest oczywiście znacznie więcej. Powyższe pokazują, że bezkosztowo lub niewielkim kosztem, możemy dać drugie życie poszczególnym urządzeniom, wydłużając – często w nietypowy sposób – okres ich użyteczności.

Zostaw odpowiedź