Transformatory to urządzenia elektryczne, które pełnia bardzo ważna rolę. Ich głównym zadaniem jest przekazywanie energii elektrycznej i zmniejszanie napięcia. Wyróżniamy transformatory przemysłowe, sieciowe, jednofazowe, trójfazowe itp. Każdy ma inne zadanie i wykorzystywany jest w innych urządzeniach. Znajdują zastosowanie nie tylko w zakładach przemysłowych, ale również w gospodarstwie domowym.
Transformatory sieciowe – co to jest?
Transformator jest urządzeniem elektronicznym. Jego zadaniem jest przenoszenie energii z jednego obwodu elektrycznego do drugiego. Co ważne, przekazywana energia ma przekształcone napięcie. Prościej rzecz ujmując zmieniają wysokie napięcia, na niższe, które jest bezpieczniejsze. Transformatory sieciowe znajdują zastosowanie nie tylko w stacjach przemysłowych, ale również w urządzeniach codziennego użytku. Transformatory pełnią ważną rolę w urządzeniach elektrycznych i w sieci energetycznej. Można wyróżnić wiele rodzajów transformatorów, które mają różne rozmiary. Jednak każdy z nich ma jedno podstawowe zadanie – przekazanie prądu ze zmienionym napięciem do drugiego obwodu.
Transformatory sieciowe – zasada działania
Transformatory sieciowe, jak również autotransformatory znajdziemy w przedmiotach codziennego użytku, takich jak: telewizory, zasilacze do komputera czy odbiornikach radiowych. Najnowsze transformatory gwarantują efektywne działanie przez kilkanaście lat. Urządzenie pozwalają na transportowanie energii elektrycznej z jednego obwodu do drugiego. Wykorzystują do tego drogę indukcji, zachowując pierwotną częstotliwość prądu. Odbywa się to bez udziału ruchu mechanicznego.
Transformatory są zbudowane z dwóch, położonych blisko siebie uzwojeń, gdyż podstawą działania transformatora jest pole magnetyczne. Prąd, płynąc przez uzwojenie pierwotne, wytwarza zmienne pole magnetyczne, które sprawiaj, że w uzwojeniu wtórnym zaczyna płynąć prąd wtórny.
Transformatory to urządzenia, które występują w każdym urządzeniu elektrycznym. Mają zastosowanie w produktach codziennego użytku, jak i w maszynach przemysłowych czy w sieci energetycznej.