Dobrej klasy opona – czyli jaka?

0 61

Szukasz nowych opon do swojego samochodu i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Zapoznając się ze sklepami widzisz, że ogumienie podzielone jest na klasy, jednak nie wiesz, co to właściwe oznacza i jaka klasa opony będzie najlepiej pasować do Twojego pojazdu? Jeśli tak koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedź się czym jest ten termin, a także jak wpływa na jakość i właściwości ogumienia.

Czym jest klasa opony – rodzaje klas opon

Przeszukując sklep internetowy z oponami https://noweopony.pl/opony/175/65/r14 można spotkać się z określeniem segment lub klasa opony. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób zastanawia się, co to właściwości oznacza i jak wpływa na właściwości ogumienia. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są budżetowe, które zazwyczaj dostępne są w atrakcyjnych cenach. To ogumienie, które zazwyczaj zaliczane jest do klasy ekonomicznej. Oznacza to, że zaleca się ich zakładanie do samochodów miejskich o niewielkich rozmiarach. Dostępne są również opony medium, czyli te przeznaczone do pojazdów klasy średniej. Przeznaczone są do pojazdów, które świetnie radzą sobie zarówno na drogach miejskich, jak i na dłuższych trasach. Opony premium, czyli wysokiej klasy proponowane są kierowcom, którzy chcą poprawić osiągi swojego pojazdu, a co więcej liczą na najwyższy komfort jazdy.

Jak dobrać klasę opony do samochodu?

Warto zastanowić się, czym kierować się przy wyborze klasy opon. Na początku konieczne jest dopasowanie opony do rodzaju samochodu. Jeśli dopasujesz opony budżetowe do samochodu sportowego, lub pojazdu, który często wykorzystywany jest do pokonywania długich tras to można liczyć się z tym, że nie spełnią oczekiwań kierowcy. Dodatkowo sprawią, że potencjał samochodu nie zostanie wykorzystany. Bardzo ważne jest dopasowanie klasy ogumienia do zastosowania pojazdu. Wszystko więc zależy od tego, jak często poruszasz się autem, jakie trasy pokonujesz, a także jaki jest Twój styl jazdy.

Czy klasa opony ma znaczenie?

Wiele osób zastanawia się, czy klasa opony ma znaczenie. Owszem ma i to ogromne. Wpływa na jej właściwości, czy odpowiada za to jak ogumienie radzi sobie na nawierzchni. Opony dzielone na klasy różnią się od siebie nie tylko ceną, ale również wytrzymałością, rodzajem bieżnika, rowków bieżnika, materiału, z którego są wykonane, a także przyczepności.

Zapoznaj się z zaleceniami producenta swojego samochodu, by dowiedzieć się, jakiej klasy opona najlepiej sprawdzi się do pojazdu, którym poruszasz się na co dzień.

Zostaw odpowiedź