Jak zabezpieczyć swoje Wi-Fi?

0 284

Nie wszystkie zabezpieczenia sieci to kwestia użytkowników. Dużo pewności daje sprawdzony dostawca Internetu. Jednak jest kilka sposobów, by zabezpieczyć swoje Wi-Fi samodzielnie. Jak to zrobić i czego potrzebujesz?

Zabezpieczenie routera

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dla hakera włamanie się na router to nie jest żaden problem. Niebezpieczeństwo jest poważniejsze, niż myślisz – nie chodzi tylko o nielegalne ciągnięcie twojego Internetu, ale przede wszystkim o to, że w ten sposób ktoś może pozyskać informacje o tobie, na przykład hasła do bankowości online.

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że strona do zarządzania routerem nie powinna być otwierana przez każde połączenie internetowe, a zmiany można wprowadzać tylko w sieci lokalnej (LAN). Możesz także ustalić, który adres IP jest upoważniony do korzystania z tej strony. To sprawi, że połączenie Wi-Fi będzie o wiele bezpieczniejsze.

Zmień hasło do Wi-Fi

Sieć Wi-Fi jest bardzo wygodna – w końcu możesz podłączyć do niej dowolną liczbę sprzętów mobilnych i komputer. Dlatego wiele osób z niej korzysta, ale zawsze może się podłączyć do niej ktoś z zewnątrz. Z tego względu bardzo istotne jest zmienianie hasła do Wi-Fi.

Pamiętaj, że nie może zostać takie, jakie zostało do ciebie przypisane przez producenta. Na dodatek staraj się zmieniać je co jakiś czas. Postaraj się także, by było jak najsilniejsze i najbardziej bezpieczne. Niech składa się z dużej liczby znaków i zawiera zarówno litery, cyfry, jak i znaki specjalne. Nie powinno też nic znaczyć – hasła będące istniejącymi słowami mogą być dużo łatwiej złamane przez hakerów.

Zmień nazwę sieci

Na pierwszy rzut oka takie zabezpieczenie może wydawać się dość infantylne i jakoś niekoniecznie działające, ale zmienianie nazwy Wi-Fi, zwłaszcza w blokach, to podstawa. Dlaczego?

Każdy dostawca Internetu nazywa swoje Wi-Fi w określony sposób. Dzieje się to automatycznie i jest schematyczne. Po nazwie sieci każdy haker będzie wiedział, od jakiego dostawcy masz Wi-Fi. A to cenna wskazówka, jak może wyglądać hasło.

 

Zostaw odpowiedź