Kiedy należy wykonać obowiązkowe badania techniczne samochodu?

0 918

Zgodnie z przepisami prawa, po polskich drogach powinny poruszać się tylko samochody posiadające ważne badanie techniczne. Kiedy należy je przeprowadzić?

Samochód w odpowiednim stanie technicznym jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo zarówno swojemu kierowcy i pasażerom, jak również innym uczestnikom ruchu. Poważne usterki mogą być dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka, dlatego też pojazdy w złym stanie technicznym nie są dopuszczane do użytkowania na drogach publicznych.

Aby określić, czy samochód rzeczywiście nadaje się do jazdy, wykonuje się specjalistyczne badania techniczne Warszawa to jedno z wielu miast na mapie kraju, gdzie można z nich skorzystać. W jakich terminach jest to konieczne?

Badania techniczne nowszych samochodów

Przepisy wskazują, że nowe samochody osobowe, a także ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej do 3,5 tony, a także motocykle i przyczepy o tej masie muszą odbyć swoje pierwsze badanie techniczne przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. 

Drugie badanie techniczne musi być wykonane przed upływem 5 lat od pierwszej rejestracji, przy czym nie później niż w okresie 2 lat od poprzedniego badania.

Wobec tego właściciele nowych pojazdów muszą wykonać w ciągu pierwszych 5 lat ich użytkowania dwukrotne badania techniczne.

Uwaga! Terminy te nie mają zastosowania do wszystkich pojazdów. Dokładne informacje można znaleźć w Kodeksie Drogowym, a dokładnie w rozdziale trzecim Kodeksu.

Starsze auta badane co roku

Jeśli samochód ma więcej niż 5 lat, w takim przypadku badania techniczne muszą być prowadzone już co 1 rok. W związku z tym jego posiadacz musi każdego roku udać się do stacji kontroli, aby tam sprawdzić auto pod kątem technicznym i uzyskać odpowiednie zezwolenie na jego użytkowanie.

Jeśli podczas badania technicznego pojawią się jakieś problemy, właściciel może dokonać odpowiednich napraw i potem przystąpić do badania ponownie. Wówczas zapłata odbywa się tylko za skontrolowanie tego układu czy elementu, co do którego pojawiły się zastrzeżenia.

Zostaw odpowiedź