Kolor płynu Borygo – czy ma znaczenie?

0 211

Płyn Borygo, czyli popularny płyn do chłodnic występuje na rynku w kilku kolorach. Stąd wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy poszczególne kolory czymś się od siebie różnią i czy kolor płynu ma wpływ na jego właściwości? Który kolor wybrać do posiadanego modelu i marki samochodu? A może to wszystko jedno? Ponieważ wymiana płynu w chłodnicy to czynność istotna dla prawidłowego funkcjonowania samochodu i dlatego  odbywająca się regularnie, warto poznać odpowiedź na te pytania przed następną wymianą.

Skład płynu chłodniczego

Najczęściej płyn chłodniczy, bez względu na firmę, składa się z dwóch podstawowych elementów – są nimi woda oraz glikol etylenowy zmieszane w odpowiednich proporcjach. Czasem glikol etylenowy zastępowany jest  glikolem propylenowym. Użytkowość obu tych związków chemicznych jest dokładnie taka sama, różnica tkwi w toksyczności –  glikol propylenowy w porównaniu z etylenowym jest nietoksyczny. Jednak zwiększone koszta produkcji związane z produkcją glikolu polipropylenowego sprawiają, że te płyny są rzadziej wybierane z powodu wysokiej ceny.
Dodatkowymi składnikami płynów chłodniczych są substancje tworzące dodatkową warstwę ochronną na wewnętrznych elementach układu chłodniczego, czyli tak zwane inhibitory korozji. Dodatkowo sprawiają one, że płyn się nie pieni.

Rodzaje płynów

Baza każdego z płynów jest identyczna – jeden z glikoli plus woda. Jednak poszczególne płyny różnią się dodatkami. Wśród nich wyróżniamy trzy:

– IAT – ta technologia opiera się na solach nieorganicznych. Główną substancją dodatkową są krzemiany, które co prawda tworzą dość grubą warstwę ochronną, ale jak wykazały badania, przepływający płyn może oderwać nagromadzoną warstwę osadu i zatykać niektóre elementy instalacji chłodzącej. Płyny w tej technologii nie sprawdzają się dobrze w nowszych samochodach, w których zamontowano chłodnice aluminiowe. Dodatkowo jego trwałość wynosi jedynie około 2 lat.
– OAT – sole nieorganiczne zastąpiono organicznymi. Tworzona przez nie warstwa ochronna jest cieńsza, przez co lepiej oddaje ciepło. Dobre dla chłodnic aluminiowych, a ich trwałość to 5 lat
– HOAT – najnowsza technologia hybrydowa – płyn zawiera zarówno sole organicznie jak i nieorganiczne, posiadają zalety zarówno płynów IAT jak i OAT. Żywotność – powyżej 5 lat.

Różne kolory

Sugerowanie się konkretnym kolorem to błąd, ponieważ kolor nie ma najmniejszego znaczenia i zależy tylko od inwencji producenta.  Nadanie koloru płynom Borygo miało za zadania zapobiec przypadkowemu ich spożyciu, ale nie ma najmniejszego odniesienia co do jego specyfikacji. Jeśli taka wola klienta, można mieszać ze sobą płyny Borygo różnych kolorów, należy jednak uważać, aby mieszane kolory odpowiadały płynom w tej samej technologii.

Zostaw odpowiedź