Kurtka motocyklowa – klucz do wygody

0 152

Dobra kurtka to obowiązkowe wyposażenie każdego motocyklisty. Od jej właściwego wyboru zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przyjrzyjmy się jej bliżej!

 

Materiały odporne na uszkodzenia

Wszystkie kurtki motocyklowe produkowane są z materiałów odpornych na uszkodzenia. Muszą być wytrzymałe. W innym wypadku, w razie kontaktu z asfaltem zostaną starte jak papierem ściernym. Na podstawie użytego materiału można wyróżnić różne rodzaje kurtek – tekstylne (wykonane najczęściej z grubego poliestru) oraz skórzane. Najbardziej odpornym materiałem na ścieranie jest skóra płaszczki, ale z racji kosmicznie wysokiej ceny nie nadaje się do masowej produkcji.

Kurtka na motocykl posiada zazwyczaj, wiele punktów regulacji, żeby jak najlepiej dostosować ją do ciała użytkownika. W końcu każdy ma inne proporcje i uniwersalny one size, po prostu nie zdałby egzaminu. Regulacja najczęściej umieszczona jest na szyi, w pasie, przy kołnierzu oraz w rękawach. Charakterystyczne dla kurtek motocyklowych jest to, że aby dobrze pełnić swoje funkcje – muszą być dobrze dopasowane do ciała. W innym wypadku nie ma mowy o prawidłowym ustawieniu protektorów oraz o utrzymaniu temperatury.

Właściwa temperatura

Jednym z głównych zadań kurtki motocyklowej jest utrzymanie właściwej ciepłoty ciała kierowcy. W upalne dni ma przyjemnie chłodzić albo chociaż nie dopuścić do przegrzania. Przy zimnej i wietrznej pogodzie ma grzać i nie dopuszczać do wnętrza chłodnych powiewów. Kurtki motocyklowe, często wyposażone są w dodatkową przypinkę z membrany, która ma służyć właśnie termoregulacji.

Kurtki motocyklowe nie przepuszczają do swojego wnętrza wiatru, który zawsze towarzyszy jeździe. Im większa prędkość, tym wiatr jest bardziej uciążliwy. Równocześnie posiadają system wentylacji, aby temperatura w jej wnętrzu nie urosła za bardzo.

Membrany odprowadzają też wilgoć na zewnątrz kurtki. Dzięki temu ewentualny pot nie zostaje na skórze, a jest od niej odsuwany. Niektóre kurtki mają także dodatkowe podpinki ocieplające, które umożliwiają jazdę przy bardzo niskich temperaturach.

Wszystkie te czynniki bardzo podnoszą komfort jazdy jednośladem, a co za tym idzie są ogromnymi zaletami profesjonalnych ubrań motocyklowych. Kurtki do jazdy wyczynowej (off roadowej) mogą być dodatkowo wyposażone w podajniki do napojów i miejsce na słuchawki. Wszystko to sprawia, że jazda jest czystą przyjemnością.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Kurtki motocyklowe charakteryzują się również wbudowanymi ochraniaczami. Panele zazwyczaj znajdują się na plecach, ramionach, łokciach oraz z na piersi. Ich obowiązkiem jest ochraniać kręgosłup, brzuch oraz ręce. Dobre protektory posiadają certyfikatu potwierdzające ich skuteczność. Nie warto na nich oszczędzać, bo przecież na szali stoi zdrowie i życie osoby je noszącej.

Ze względów bezpieczeństwa wiele kurtek ma elementy odblaskowe lub ich użytkownicy nakładają na wierzch dodatkowe kamizelki. Zwiększa to widoczność motocyklisty na drodze, przez co podnosi komfort jazdy wszystkich kierowców.

 

Zostaw odpowiedź