Objawy zużycia żarówek ksenonowych. Kiedy czas na nowe ksenony?

0 3 992

Obecnie w wielu autach stosowane są nowoczesne żarówki ksenonowe. Różnią się one od tradycyjnych świetlówek budową i działaniem. Osoby przyzwyczajone do wymiany zwykłych żarówek mogą mieć na początku trudności z oceną, kiedy kupić nowe ksenony. Ten poradnik ma pomóc w odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące reflektorów ksenonowych.

Objawy zużycia żarówek ksenonowych

Właściciele aut muszą zdawać sobie sprawę, że ksenony nie przestają świecić nagle, a symptomy ich zużycia mogą na początku nie być aż tak widoczne. Żywotność świateł ksenonowych wynosi około 2000–3000 godzin pracy. Pod koniec tego okresu ksenony świecą trochę inaczej – zmienia się barwa ich światła, która przybiera kolor różowofioletowy. Czasami żarówki ksenonowe zaczną dawać też nierównomierne wiązki światła – jedna z nich będzie zdecydowanie jaśniejsza. Kolejny objaw zużycia to migotanie, przypominające migotanie świateł stroboskopowych i przez to bardzo nieprzyjemne. Wszystkie te czynniki sprawią, że prowadzenie auta nie będzie już tak komfortowe i bezpieczne. Jednym słowem, trzeba będzie kupić nowe reflektory ksenonowe. Warto przy tym zaznaczyć, że zawsze należy wymieniać je parami.

Jak sprawdzić żarówkę ksenonową?

Jeżeli wiemy, że za jakiś czas trzeba będzie wymienić świetlówki ksenonowe, to warto wcześniej sprawdzić, w jaki model zostało wyposażone nasze auto. Na rynku występują bowiem różne typy ksenonów. Są oznaczone kilkuelementowym symbolem składającym się z litery D oraz cyfry. A zatem właściciele aut z ksenonami D2 i D4 muszą kupić reflektory bez wbudowanego zapłonnika. D1, D3 oraz D5 to symbole świetlówek z wbudowanym zapłonnikiem.

Kolejna część oznakowania to litery S i R (na przykład D3R lub D2S). Znajdują się one na końcu i oznaczają odpowiednio: S – reflektory soczewkowe, R – reflektory odbłyśnikowe. Przed zakupem pasującego modelu, sprawdźmy, w jaki wyposażono nasz samochód. Najlepiej to zrobić poprzez wykręcenie starej żarówki.

Dlaczego zawsze wymieniamy dwie lampy?

Wspomnieliśmy wyżej, że lampy ksenonowe zawsze sprzedawane są w parze. I tak też trzeba je wymienić, nawet jeśli objawy zużycia widoczne są tylko w jednym reflektorze. W przeciwnym razie świetlówki będą świecić nierównomiernie, co może obniżyć komfort jazdy.

Dlaczego warto kupić najlepsze świetlówki?

Zakup żarówek ksenonowych nie jest małym wydatkiem. Warto jednak zainwestować w porządne świetlówki. Na rynku z łatwością znajdziemy tańsze odpowiedniki ksenonów. Niestety nie będą one spełniały swojego zadania w 100%, dlatego lepiej kupić żarówki ksenonowe znanych producentów. W sklepach internetowych znajdziemy między innymi żarówki firmy Phillips. Zapewniają one białe, rozproszone światło, które idealnie sprawdzi się, gdy zapada zmrok. Kierowcy i mechanicy samochodowi cenią również żarówki ksenonowe Osram, które posiadają dziesięcioletnią gwarancję. Produkty te są bardzo trwałe. Na szczególną uwagę zasługuje również produkt GE XENSATION 35W D1S. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii żarniki ksenonowe tej firmy dają jasne światło o białej barwie zbliżonej do światła dziennego. Dzięki temu kierowca ma większe szanse na zauważenie zagrożenia na drodze.

Zalety ksenonów

Stosowanie ksenonów staje się coraz bardziej popularne. Nie jest to jednak zwykły gadżet, który podniesie nasz prestiż. Reflektory ksenonowe mają realny wpływ na podwyższenie bezpieczeństwa na drogach. Przede wszystkim są bardziej wydajne niż zwykła żarówka. Światło jest bardzo jasne (waha się od 4500 do 6500 K). Ma białą, czasem lekko niebieską barwę. Takie odcienie idealnie sprawdzają się podczas jazdy, ponieważ wpływają na zwiększenie widoczności. A bezpieczeństwo na drodze jest najważniejszym wyznacznikiem przy wyborze zarówno samochodu, jak i elementów jego wyposażenia. Warto także porównać żywotność ksenonu i zwykłej żarówki. W pierwszym przypadku, jak już wspomnieliśmy, czas pracy świetlówki szacuje się na 2000–3000 godzin. Przy zwykłej, tradycyjnej żarówce jest on znacznie krótszy i wynosi około 500 godzin.

Jeśli szukasz ksenonów do swojego samochodu, sprawdź ofertę sklepu nocar.pl, który już od wielu lat specjalizuje się w dystrybucji oświetlenia, części samochodowych oraz preparatów do pielęgnacji auta.


Źródło zdjęć: shutterstock.com

Zostaw odpowiedź