Branża informatyczna przyciąga jak magnes. Trudno się dziwić. Oferowane w niej pensje są nawet kilkukrotnie wyższe niż w innych branżach, a do tego pracujący w IT mogą liczyć na całą masę benefitów – od owocowych czwartek, aż po dodatki mieszkaniowe. Oto lista zawodów w branży IT, które można wykonywać bez znajomości zasad programowania.
UX/UI Designer
Pod tymi tajemniczymi skrótami ukrywa się to projektant oprogramowania. To osoba, która w czasie trwania projektu odpowiedzialna jest za jakość tworzonej aplikacji lub systemu z punktu widzenia użytkownika. UX oraz UI Designerzy odpowiadają za tzw. projektowanie doświadczenie użytkownika. Głównym celem ich działań jest zwiększenie satysfakcji klienta przez poprawę funkcjonalności i użyteczności danego systemu.
Obecnie coraz więcej firm produkujących oprogramowania zwraca uwagę na to, aby ich produkty były możliwie, jak najbardziej przyjazne dla użytkowników. Z chęcią korzystają więc z usług specjalistów ds UX i UI – jest dla nich praca w Nowym Sączu. Sprawdź aktualne oferty.
Analityk biznesowy w projekcie IT
Świat IT to ogromny biznes. Działający w nim analitycy dbają o to, aby realizowane przez firmy projekty IT przynosiły realną wartość danej organizacji – najczęściej mierzoną w formie osiągniętych zysków finansowych. Zakres działań analityków biznesowych jest jednak znacznie szerszy. Ich praca zaczyna się już na etapie badania potrzeb klienta, gdzie zbierane są dane oraz tworzone są plany projektów.
Osoby zatrudnione na tym stanowisku nie muszą posiadać szczegółowej wiedzy techniczne. Powinny orientować się w sprawach związanych z technologią, jednak dużo ważniejsze są ich kompetencje w zakresie wiedzy biznesowej oraz zdolności komunikacyjnych.
Grafik w IT
Za wizualną część oprogramowania odpowiadają nie tylko UX designerzy, ale również graficy. Przygotowują oni różnego rodzaju graficznych materiały cyfrowe, które następnie wykorzystywane są w aplikacjach, systemach oraz na stronach internetowych klientów. Często ich umiejętności wykorzystywane są również podczas przygotowywania wizualizacji i mockupów produktów.
W praktyce, grafik nie musi mieć żadnej wiedzy na temat programowania. Jeśli jednak połączy obie kompetencje, może realizować się na stanowisku web designera, który odpowiada za projektowanie stron internetowych.
Project Manager
Coraz więcej projektów w branży IT ma charakter interdyscyplinarny. Zaangażowani w nie są nie tylko programiści, ale również specjaliści od marketingu, graficy, a nawet psychologowie. Tak duża różnorodność osobowości sprawia, że potrzebne są osoby, które będą w stanie skutecznie zarządzać realizacją takich projektów. Taki obowiązek spada na project managerów.
Zakres obowiązków na tym stanowisku jest bardzo szeroki – od zarządzania obowiązkami wykonywanymi przez pracowników, przez delegowanie zadań, aż po kontakt z przełożonymi. Równie szerokie powinny być kompetencje takiego człowieka. Musi on zrozumieć tematy związane z samym IT, ale również potrafić zarządzać ludźmi i kontrolować finanse projektu.