Jak automatyzacja produkcji przemysłowej na nas wpływa?

0 10

Dziś inwestowanie w nowe technologie to nie tylko możliwość, ale konieczność, jeśli chcemy utrzymywać wysoki poziom produkcji, utrzymać się na silnie konkurencyjnym rynku czy podołać zmianom dynamicznego świata. Od czego wszystko się zaczęło i jak automatyzacja produkcji przemysłowej wpływa obecnie na społeczeństwo? O tym w poniższym artykule.

Automatyzacja produkcji przemysłowej – historia

Zanim doszło do automatyzacji produkcji przemysłowej, nazywanej również przemysłem 4.0 lub czwartą rewolucją przemysłową, ludzie starali się zwiększyć wydajność wytwarzanych dóbr na inne sposoby. Geneza prezentuje się następująco:

 1. Koniec XVIII wieku – rozpoczęła się pierwsza rewolucja przemysłowa. Ludzie poznali moc pary i zaczęli stosować pierwsze napędy wodne. Dzięki mechanizacji zwiększono tempo produkcji, np. nici, które wcześniej produkowano na ręcznych krosnach można było wytwarzać nawet 8 razy szybciej,
 2. XX wiek – początek drugiej rewolucji przemysłowej, w której stawiano na optymalizację dotychczas poznanych sposobów i na zwiększenie efektywności produkcji m.in. dzięki wprowadzeniu elektryczności czy linii montażowej,
 3. Lata 60. XX wieku – trzecia rewolucja przemysłowa, rozpoczęła się wraz z częściową automatyzacją produkcji przemysłowej, którą umożliwiły programowalne sterowniki z pamięcią oraz komputery stacjonarne,
 4. Czwarta rewolucja przemysłowa – bazuje na osiągnięciach 3 rewolucji przemysłowej, ale wprowadza zaawansowane technologie cyfrowe i informatyczne, co pozwala połączyć w sieć wszystkie systemy na jednej hali produkcyjnej. Jest to kolejny krok do całkowitej automatyzacji procesów produkcji.

Więcej o każdej epoce z perspektywy rozwoju przemysłu możesz przeczytać na blogu Balluff – https://innovatingautomation.pl/czlowiek-w-przemysle-4-0/.

Automatyzacja dziś – czy roboty przejmą świat?

Dziś automatyzacja produkcji przemysłowej polega na tym, by praca maszyn jak najprecyzyjniej odwzorowywała działania człowieka, ale w większym tempie i z jeszcze lepszą skutecznością. Współczesne narzędzia są mechanicznym odpowiednikiem ludzkiego ciała:

 • narząd wzroku – czujniki wizyjne i optoelektroniczne,
 • narząd słuchu – czujnik ultradźwiękowy i głowica RFID,
 • narząd mowy – głowica RFID do odczytu, SmartLight, sygnały dźwiękowe,
 • mięśnie – napędy, silniki i kolumny świetlne,
 • nerwy – sieci, złącza, przewody stykowe,
 • mózg – programowalny sterownik logiczny (PLC).

Jakie możliwości daje automatyzacja produkcji przemysłowej?

Korzyści z wprowadzenia zaawansowanych technologicznie narzędzi do automatyzacji produkcji przemysłowej to m.in.:

 • wyeliminowanie nieplanowanych przestojów na linii produkcyjnej,
 • koniec niespodziewanych awarii,
 • zminimalizowanie ryzyka wyrabiania nadgodzin przez pracowników,
 • przedłużenie żywotności maszyn,
 • lepsza jakość produkowanych towarów,
 • uwolnienie roboczogodzin specjalistów, którzy dotychczas zajmowali się żmudnymi, powtarzalnymi czynnościami.

Automatyzacja produkcji przemysłowej w branży automotive

Automatyzacja produkcji przemysłowej współcześnie dotyczy niemal każdej branży, a w szczególności spożywczej, medycznej czy automotive. W tej ostatniej nowoczesne rozwiązania pozwalają m.in. na idealne spasowanie części w montażu amortyzatorów. To zadanie wymaga precyzji, siły oraz dużej zręczności, dotychczas pracownicy musieli ręcznie posługiwać się ciężkimi maszynami montażowymi, ale za sprawą robotów mogą odesłać wymagające prace fizyczne do historii.

Chcesz dowiedzieć się więcej o automatyzacji produkcji przemysłowej?

Firma Balluff to pionierzy od automatyki i robotyki przemysłowej w Polsce. Specjaliści zajmują się tematem w sposób całościowy – od publikacji wciągających materiałów edukacyjnych, takich jak teksty blogowe, podcast czy prezentacje w interaktywnej, modelowej fabryce, aż po produkcję i dystrybucję zaawansowanych maszyn dla branży automotive, spożywczej, medycznej i innych.

Wejdź na stronę marki Balluff i dowiedz się więcej o fascynujących zjawiskach związanych z automatyzacją produkcji przemysłowej. Poznasz narzędzia nastawione na rozwiązywanie problemów przyszłości, a także obejrzysz zaawansowane technologie w działaniu.

Zostaw odpowiedź