Już na etapie projektowania garażu warto zastanowić się nad tym, jak dużej przestrzeni potrzebujemy. Czy będziemy przechowywać w niej jedynie samochody, czy może chcemy urządzić mały warsztat? Warto wziąć pod uwagę także aspekty takie jak oświetlenie, miejsce do przechowywania oraz rodzaj bramy garażowej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, wśród których znajdziemy niezwykle funkcjonalne drzwi garażowe dwuskrzydłowe. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, aby stworzyć funkcjonalny garaż? Podpowiadamy.
Wymiary garażu
Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę już na etapie projektowania garażu, są jego wymiary. Minimalna szerokość wewnętrzna, która umożliwia przechowywanie jednego samochodu, wynosi 3,1 m. Jeżeli zaś posiadamy dwa pojazdy, wówczas mowa tu o 5,6 m.
Takie wymiary są wystarczające, aby bez problemu można było otworzyć drzwi aut z obu stron. Jeżeli jednak dodatkowo chcemy umieścić w tym wnętrzu na przykład półki, regały czy mini warsztat, musimy zaprojektować tę przestrzeń jako znacznie większą. Długość, która jest wymagana, aby bez problemu można było zamknąć na przykład drzwi garażowe dwuskrzydłowe to minimum 5,5 m.
Drzwi garażowe dwuskrzydłowe czy brama
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele funkcjonalnych rozwiązań, które umożliwiają zabezpieczenie naszego garażu. Jednym z najpopularniejszych są bramy uchylne, które nazywane są również płytowymi. Jednak, aby móc je swobodnie otworzyć, potrzebujemy nieco przestrzeni przed garażem, a także nad nim, ponieważ ich dolna część wysuwa się na zewnątrz.
Z kolei brama skrzydłowa nie sprawdzi się w przypadku stromych podjazdów i niewielkich posesji, ponieważ jej skrzydła otwierają się na zewnątrz. Jeśli jednak dysponujemy wystarczającą przestrzenią, jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
Dla właścicieli niewielkich posesji polecane są bramy rolowane, których mechanizm jest podobny do tego, który obserwujemy w roletach okiennych. Poza tym, że zajmują niewiele przestrzeni, to zapewniają dużą wygodę w eksploatacji. Dodatkowo często można je zakupić razem z napędem elektrycznym w zestawie.
Dobrą alternatywą dla bram są dwuskrzydłowe drzwi garażowe. Składają się one ze skrzydła ruchomego i stałego. To pierwsze służy do szybkiego wchodzenia i wychodzenia z pomieszczenia, z kolei to drugie w razie potrzeby można odblokować. To rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz budynku i stosowane jest w miejscach, gdzie montaż bram jest niemożliwy ze względów konstrukcyjnych. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że ich skrzydła otwierają się na zewnątrz, dlatego potrzebują przestrzeni przed budynkiem.
Oświetlenie garażu
Bardzo ważnym aspektem podczas aranżacji garażu jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Powinno być ono dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb i przeznaczenia tej przestrzeni. Jeżeli we wnętrzu jedynie parkujemy samochody, wówczas możemy pozwolić sobie na montaż podstawowego, górnego lub bocznego oświetlenia. Jeżeli jednak w garażu urządziliśmy mini warsztat, wówczas warto pomyśleć o kilku źródłach światła, które umożliwią nam komfortowe i precyzyjne wykonywanie prac.
Meble do garażu
Podczas aranżacji garażu nie można zapomnieć również o wyborze odpowiednich mebli do przechowywania. Zazwyczaj w przestrzeni tej gromadzimy wszelkie elektronarzędzia, kosiarki, akcesoria samochodowe, rowery i wiele innych. Dlatego też warto wybrać funkcjonalne regały, półki, a także uchwyty podsufitowe, które umożliwią nam przechowywanie wszystkich niezbędnych przedmiotów.
Wentylacja garażu
W przypadku nieogrzewanego garażu wentylacja powinna mieć charakter naturalny, realizowany przez nieszczelności i otwory wentylacyjne. Ich liczba powinna być uzależniona od wielkości wnętrza, a także liczby stanowisk. Na każde z nich powinno przypadać co najmniej 400 cm2 powierzchni otworów. W przypadku ogrzewanych garaży wymagana jest profesjonalna wentylacja grawitacyjna. Jej kanał powinien mieć minimum 3 m długości i gwarantować 1,5-krotność wymiany powietrza w czasie godziny.