Fotowoltaika zimą – czy panele słoneczne są tak samo wydajne w okresie zimowym?

0 24

Fotowoltaika szturmem podbija polskie dachy. Nie ma w tym nic dziwnego – panele słoneczne stanowią świetny sposób na ochronę środowiska naturalnego i redukcję kosztów, związanych z zakupem energii elektrycznej. Spora część osób, które jeszcze nie zdecydowały się na zakup fotowoltaiki ma jednak pewne obiekcje – czy fotowoltaika w Polsce będzie wydajna, jeśli weźmiemy pod uwagę długie zimy? Odpowiedź poznasz w tym artykule, więc zapraszamy do czytania!

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to jeden ze sposobów na pozyskanie energii, który korzysta z odnawialnych źródeł, konkretnie z promieni słonecznych. Ich użycie nie wiąże się z żadną szkodą dla środowiska naturalnego. W przeciwieństwie do spalania węgla, panele fotowoltaiczne nie zwiększają śladu węglowego w naszej atmosferze i nie prowadzą do zmian klimatycznych.

Fotowoltaika w Polsce znacznie zyskuje na popularności, więc oczywiste jest, że inwestycja w panele słoneczne się opłaca. Wynika to nie tylko z niższych rachunków, które są skutkiem działania paneli i odzysku energii słonecznej, ale także z różnych dofinansowań i dotacji, na które może liczyć każda osoba chętna na instalację fotowoltaiki na swoim dachu.

Wróćmy do pytania z początku artykułu – skoro fotowoltaika wykorzystuje promienie słoneczne do produkcji energii, co stanie się w sytuacji, kiedy słońca zabraknie? Czy fotowoltaika jest tak samo skuteczna podczas zimy, jak podczas cieplejszych miesięcy?

Fotowoltaika w Polsce – jak działa zimą?

Kiedy myślimy o klimacie w Polsce, raczej nie zakładamy, że nasz kraj jest wyjątkowo słoneczny. Warto jednak pamiętać, że fotowoltaika nie potrzebuje pełnego słońca do poprawnego działania. Nawet jeśli za oknem będziemy widzieli pochmurną aurę, za chmurami będzie kryło się słońce, którego ilość będzie wystarczająca do działania fotowoltaiki.

Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika w Polsce podczas zimnych dni, będzie działała tak samo wydajnie. Problemem nie jest tutaj jednak temperatura na dworze, lecz długość dnia. Podczas zimy dzień znacznie się skraca i więcej czasu spędzamy bez dostępu do promieni słonecznych. Czy to oznacza, że fotowoltaika w Polsce jest nieopłacalna?

Absolutnie nie – jeśli dobrze dobierzemy nasze panele i resztę osprzętu, fotowoltaika nie będzie miała najmniejszych problemów, żeby produkować odpowiednią ilość energii nawet zimą. Producenci i sprzedawcy paneli fotowoltaicznych w Polsce dobrze wiedzą, jakie mamy warunki i będą w stanie dobrać takie panele, których efektywność będzie stała na właściwym poziomie.

Zostaw odpowiedź