Certyfikaty energetyczne – czym są? Co warto wiedzieć?

0 123

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przywiązuje się do ekologii i oszczędności energetycznych. Jednym z narzędzi, które pomagają nam osiągnąć cele związane z ochroną środowiska, są certyfikaty energetyczne. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym są certyfikaty energetyczne i co warto o nich wiedzieć.

Co to jest?

Certyfikaty energetyczne to dokumenty potwierdzające efektywność energetyczną budynków. Certyfikat energetyczny określa zużycie energii przez budynek oraz poziom jego emisji CO2. Otrzymuje się go po dokonaniu szczegółowej analizy budynku pod kątem zużycia energii. Analiza ta uwzględnia między innymi izolację budynku, materiały użyte do jego budowy oraz rodzaj instalacji grzewczej i wentylacyjnej.

Certyfikaty energetyczne są wymagane w przypadku sprzedaży lub wynajmu budynku. Ich celem jest ułatwienie wyboru budynku o niższych kosztach eksploatacji oraz większej efektywności energetycznej. Dzięki nim możemy sprawdzić, jakie są koszty energii potrzebnej do ogrzewania budynku i ile będzie wynosić rachunek za energię elektryczną. Jest to ważna informacja, szczególnie w przypadku wynajmu, gdy to właściciel nieruchomości ponosi koszty ogrzewania.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że certyfikat energetyczny ważny jest przez 10 lat. W przypadku budynków starszych niż 10 lat jego wydanie jest obowiązkowe. W przypadku nowych budynków wymagane jest wydanie tymczasowego certyfikatu. Po roku od oddania budynku do użytkowania, konieczne jest wykonanie szczegółowej analizy i wydanie pełnego certyfikatu energetycznego.

Istnieją specjalne firmy, które zajmują się wykonaniem analizy i wydaniem certyfikatu energetycznego. W Małopolsce, aby uzyskać certyfikat energetyczny, inwestorzy mogą skorzystać z pomocy inwestora zastępczego. Inwestor zastępczy w małopolskim to osoba lub firma, która wykonuje inwestycję w imieniu inwestora. Ma ona doświadczenie w zakresie projektowania i budowy budynków o wysokiej efektywności energetycznej.

Zostaw odpowiedź