Praca w branży IT – na jakie stanowiska możemy liczyć?

0 5

Kończąc studia, wielu z nas zaczyna szukać pracy. Najczęściej jest to praca niczym nie łącząca się z tym, co studiowaliśmy. Inaczej sprawa się ma w branży IT. Tutaj osoby są rozchwytywane przez firmy jeszcze w czasie studiów. Na jakie stanowiska możemy liczyć w tej branży?

Programista – zawód idealny

Wiele firm na rynku pracy poszukuje młodych programistów. Jeżeli znamy więcej niż jeden język programowania i jesteśmy zdeterminowani, to możemy liczyć na niezłą posadę. Czym zajmuje się właściwie programista? Programiści piszą programy komputerowe. Mogą tworzyć dla klientów rozwiązania takie jak na przykład aplikacje lub programy ułatwiające pracę w firmie.

Grafik komputerowy

Grafikę studiować możemy na ASP. Jednak graficy komputerowi nie tworzą swoich dzieł na kartkach. Ich prace powstają na dysku komputera. Mogą oni tworzyć grafiki do książek, czasopism, lub rysować gry komputerowe. Zajęć dla grafików jest bardzo wiele i każdy, kto wykrzesa z siebie odrobinę zaangażowania, może poszukać zaraz po studiach dobrze płatną pracę.

Administrator sieci komputerowych

Administratorzy sieci komputerowych to osoby, które dbają o nienaganne działanie komputerów w całym przedsiębiorstwie. To oni zarządzają siecią wewnętrzną, konfigurują urządzenia, dbają o wszelkie aktualizacje i bezpieczeństwo danych.

Kogo brakuje na rynku pracy?

Branża IT prężnie się rozwija, a lockdown i pandemia, zamiast spowolnić ten rozwój, tylko go jeszcze bardziej przyspieszyła. Nagle wiele przedsiębiorstw i zakładów pojęło, że w dzisiejszych czasach, jeśli czegoś nie ma w Internecie, to nie istnieje.

Dlatego też w branży tej brakuje specjalistów. Ci, którzy są, mają już stabilne zatrudnienie, a nowi dopiero studiują. Trudno jest zostać pracownikiem w branży IT bez ukończenia odpowiedniej szkoły. Jeżeli jednak jesteśmy zdeterminowani, to nawet w czasie trwania studiów możemy załapać się na płatne staże i praktyki, lub zatrudnić na część etatu w firmie, która z chęcią przyjmie nas po zdaniu dyplomu.

Specjaliści IT nie są jedyną grupą zawodową, której brakuje w Polsce. Jak podaje tp.com w tym artykule: https://tp.com.pl/artykul/praca-w-plocku–jak/1234762, w samym Płocku brakuje wielu specjalistów w tym pracowników służby zdrowia, pracowników fizycznych, cieśli i dekarzy. Co ciekawe, nie ma tam również odpowiedniej ilości pracowników służb mundurowych.

Jest to zjawisko obecne w całym kraju. Brakuje nam w Polsce specjalistów, budowlańców i mechaników, pielęgniarek i lekarzy. Mamy za to nadmiar nauczycieli i pedagogów.

Branża IT charakteryzuje się bardzo dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na nowych pracowników. Jeszcze przez najbliższe lata, jeśli nie dekadę, będziemy szukać zarówno programistów, jak i grafików, czy administratorów sieci. Nic w tym dziwnego. Rynek IT stale się powiększa, a zarobki w tym sektorze są dość wysokie. Mimo pracy pod presją czasu wielu młodych ludzi decyduje się na wybranie właśnie takiej ścieżki zawodowej. Skuszeni możliwością pracy za biurkiem stajemy się częścią IT.

Zostaw odpowiedź