Przebarwienia na skórze – jak się ich pozbyć?

0 14

Cera wolna od niedoskonałości to marzenie wielu kobiet, które chcą czuć się pewne siebie nawet bez makijażu. Nierzadko jednak przeszkodą w osiągnięciu celu stają nie tylko wypryski czy cienie pod oczami, ale również przebarwienia na skórze. Niewielkie plamki na twarzy co prawda nie powodują dolegliwości bólowych, jednak mocno wpływają na jej wygląd. Jak skutecznie z nimi walczyć? Podpowiadamy.

Przebarwienia na skórze twarzy – przyczyny

Przebarwienia na skórze to nic innego jak wynik zaburzenia produkcji melaniny. Jest to naturalny barwnik skóry, którego ilość decyduje o naszej karnacji. Za wytwarzanie melaniny odpowiadają komórki zwane melanocytami, które pod wpływem różnych czynników wykazują się nadmierną aktywnością.

Przyczyną pojawienia się ciemniejszych plam na twarzy oraz w innych okolicach ciała jest nierównomierne rozmieszczenie pigmentu. W wielu przypadkach jest to spowodowane ekspozycją skóry na promieniowanie UV. Melanina działa niczym bariera ochronna i zatrzymuje część emitowanych przez słońce fal elektromagnetycznych. Przebarwienia mogą być także objawem zaburzeń hormonalnych, dlatego często obserwuje się je u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy. Nie bez znaczenia pozostają także przyjmowane leki, a także substancje zawarte w kosmetykach.

Przebarwienia na skórze po trądziku

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych o charakterze przewlekłym. Jego młodzieńcza odmiana dotyka wysokiego odsetka osób w wieku dojrzewania, jednak może stać się zmorą również dla dorosłych. Wyleczenie trądziku to żmudny i długi proces, który wymaga determinacji i samodyscypliny. Najczęściej jednak trudno powstrzymać się przed wyciskaniem wyprysków i cyst, co może prowadzić do powstawania blizn. Ponadto w miejscach zmian skórnych powstają stany zapalne zaburzające wydzielanie melaniny. W wyniku tego powstają przebarwienia na skórze, których zlikwidowanie stanowi nie lada wyzwanie.

Jak się pozbyć plam na skórze?

Każda kobieta marzy o nieskazitelnej skórze bez niedoskonałości, jednak przebarwienia nierzadko stają na drodze do pełni szczęścia. Zlikwidowanie nieestetycznych plam o różnej wielkości wymaga zastosowania konkretnych działań w konsultacji z dermatologiem. W zależności od głębokości oraz charakteru zmian skórnych, lekarz może zalecić wdrożenie mało inwazyjnych metod z wykorzystaniem kosmetyków dedykowanych codziennej pielęgnacji cery. W innych przypadkach konieczne może być poddanie się zabiegom w gabinecie medycyny estetycznej.

Jak rozjaśnić przebarwienia na skórze?

Walkę z przebarwieniami należy rozpocząć od działań profilaktycznych. Ich podstawą jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. W przypadku skóry twarzy absolutną koniecznością jest SPF 50, nawet jeśli towarzyszy nam trądzik na brodzie. Coraz więcej produktów posiada lekką konsystencję, która nie zapycha porów. Jeśli chodzi o pozostałe obszary na ciele – poziom ochrony najlepiej dopasować do odcienia naszej karnacji.

W duecie z ochroną przed słońcem należy zadbać o kosmetyki wybielające. Warto szukać w nich takich składników jak np. witamina C, retinoidy czy kwas kojowy, które dobrze radzą sobie z minimalizowaniem widoczności przebarwień na skórze. Uzupełnieniem ich działania mogą być także maści przepisane przez dermatologa.

Zostaw odpowiedź