Rozjaśnianie przebarwień — w jaki sposób je zniwelować?

0 33

Z problemem przebarwień zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni w każdym wieku. Mogą się one pojawić po ekspozycji na słońce, w wyniku starzenia się skóry, zmian hormonalnych lub trądziku. Stanowią problem natury estetycznej, który często jest powodem kompleksów. Możliwe jest jednak rozjaśnienie przebarwień. W jaki sposób je zniwelować? Podpowiadamy.

Czym są przebarwienia i kiedy powstają?

Przebarwienia to efekt miejscowego, nieprawidłowego nagromadzenia się w skórze barwnika — melaniny, produkowanego przez komórki nazywane melanocytami. Zmiany takie wyróżniają się kolorytem — zazwyczaj są ciemniejsze.

Przebarwienia powstają wskutek zaburzeń hormonalnych, na przykład podczas stosowania antykoncepcji, menopauzy, a także w ciąży. Często są efektem również różnego rodzaju urazów i stanów zapalnych skóry, a także chorób ogólnoustrojowych. Najczęściej ich przyczyną jest jednak promieniowanie UV.

Rozjaśnianie przebarwień — odpowiednia pielęgnacja

Możliwe jest rozjaśnienie przebarwień przy pomocy odpowiednich preparatów kosmetycznych. Jeżeli znajdują się na twarzy, należy pamiętać o jej codziennym oczyszczaniu i zmywaniu makijażu. Jego pozostałości mogą powodować trądzik, stany zapalne i nowe, nieestetyczne plamki.

W swojej pielęgnacji warto wykorzystać również kwas hialuronowy do twarzy. Produkt ten wygładza strukturę skóry, przywraca jej blask, nawilża ją i zmniejsza tendencję do podrażnień. Niezwykle istotne jest również regularne wykonywanie peelingów, które złuszczają martwy naskórek, a także zmiany pigmentowe.

Rozjaśnianie przebarwień — filtr UV

Podstawą codziennej pielęgnacji osób, które zmagają się z przebarwieniami, powinna być ochrona skóry przed promieniami UV. Dlatego każdego dnia powinny nakładać na twarz krem z filtrem SPF 50. Produkt taki zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem słońca, dzięki czemu pozwala jej szybciej się zregenerować.

Należy pamiętać, że kremy z filtrem trzeba nakładać na twarz przez cały rok, ponieważ promieniowanie UVA dociera do nas każdego dnia, nawet przez chmury, czy szyby. Z tego powodu wybierając konkretny produkt, warto zwrócić uwagę, czy producent zapewnia o ochronie nie tylko UVB ale również UVA.

Rozjaśnienie przebarwień a kosmetyki wybielające

Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju kosmetyki wybielające, które hamują aktywność tyrozynazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za produkcję barwnika w skórze, dzięki którym możliwe jest rozjaśnianie przebarwień.

Osoby, borykające się z nieestetycznymi plamami na twarzy mogą sięgnąć również po preparaty rozjaśniające, które w swoim składzie zawierają na przykład kwas azelainowy, witaminę C, bądź retinol. Istotne podczas takiej kuracji są również kosmetyki złuszczające.

Rozjaśnienie przebarwień u dermatologa

W sytuacji, kiedy domowe sposoby lub preparaty kosmetyczne mimo regularnego stosowania nie przynoszą pożądanego efektu, warto udać się do dermatologa. Taki lekarz obejrzy zmiany i zaleci właściwą terapię np. z wykorzystaniem maści zawierających duże stężenia niektórych substancji aktywnych.

 

Zostaw odpowiedź