Wymiana dysku twardego – co warto wiedzieć?

0 31

Światowy postęp każdego dnia idzie do przodu i nie zamierza zwalniać. Coraz nowsza technologia umożliwia nam tworzenie bardziej zaawansowanych programów i aplikacji. W parze z tym idzie oczywiście zwiększone zapotrzebowanie na miejsce. Jeszcze kilkanaście lat temu, dysk o rozmiarze chociażby 32GB był czymś niewyobrażalnie wielkim i każdy chciałby taki mieć w swojej jednostce operacyjnej.

Dzisiaj czasy się zmieniły. Taki dysk nie wystarczyłby nawet na instalację samego systemu operacyjnego, a co dopiero kilku aplikacji. Sporo osób, w obawie o utratę miejsca decyduje się na wymianę swojego podzespołu odpowiedzialnego za trwałe przechowywanie danych. Podejmując taki krok, należy jednak nieco zaznajomić się w temacie po to, by nie popełnić żadnego błędu.

HDD czy SSD – jaki dysk wybrać?

Rynek podzespołów komputerowych jest wypełniony różnego rodzaju produktami o przeróżnych parametrach. Istnieje także sporo rodzajów dysków twardych, rozróżnianych na podstawie sposobu działania, rozmiaru czy chociażby producentów. Głównie jednak wyróżniamy dwie grupy tych sprzętów. W starszych laptopach czy komputerach stacjonarnych, montowano tylko i wyłącznie dyski typu HDD. Jest to najbardziej klasyczny typ danych urządzeń i oczywiście nie można mu nic zarzucić.

Z czasem, dyski HDD niezależnie od ich wielkości, przestały po prostu wystarczać, gdyż nie sprostały bardziej wymaganym programom. Zaczęto wtedy produkować dyski typu SSD, których działanie okazało się dużo szybsze, a praca na laptopie stała się przyjemnością. Jak się okazuje, nowszy typ pobiera dużo mniej energii oraz jest trwalszy od popularnych dysków HDD. W obecnych czasach, bezapelacyjnie zaleca się zakup komputera właśnie z podzespołem rodzaju solid-state drive.

Jaka pojemność dysku będzie wystarczająca?

Wraz z serwisem it-szkolenia.pl dochodzimy do wniosku, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ilość miejsca zależy głównie od pracy, którą na danym sprzęcie będziemy wykonywać. Dla osób pracujących na ciężkim oprogramowaniu, zabierającym sporą ilość miejsca oraz generującym pliki o dużych rozmiarach, zaleca się dyski, których rozmiar może wynieść nawet 8TB. Zdecydowanie przyspieszy to proces działania komputera i nie będziemy martwić się o braki.

Natomiast dla tych, którym komputer służy jedynie do przeglądania internetu czy pisania notatek wystarczy zaledwie 256GB. Ciężko o jednostajną regułę dotyczącą ilości miejsca na dysku.

dysk komputerowy

Wymiana dysku bez utraty danych

Spora część osób uważa, że ich dysk jest za mały, ale boi się go wymienić ze względu na utratę danych i konieczność ponownej instalacji systemu. Kroki te można w łatwy sposób ominąć. Serwis it-szkolenia.pl zdradził pewną listę działań, które należy w tym celu wykonać.

Początkowo, warto zakupić przejściówkę ze złącza USB na SATA. Stronę USB włączyć do komputera, a drugą stronę – do nowo zakupionego dysku. Następnie należy wyposażyć się w program do klonowania danych. W sieci są dziesiątki tego typu aplikacji. Przy użyciu programu klonujemy wszystkie nasze partycje wraz z systemową, a po odczekaniu kilkudziesięciu minut możemy cieszyć się pełnymi danymi na nowym dysku. Wystarczy już tylko podmianka podzespołu i można działać z powrotem.

Zostaw odpowiedź