Zastosowanie technologii RFID

0 14

Rozwijający się rynek e-commerce i coraz większe potrzeby logistyczne dużych miast pchną firmy działające w tym obszarze gospodarki do coraz to nowszych rozwiązań. Kluczowe znaczenie dla tych sektorów ma informacja, a zwłaszcza jej dostępność i przejrzystość. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się technologię identyfikacji radiowej zwanej Radio-frequency identification (RFID), a więc wydajnej metody wykorzystywanej przez czytniki danych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, w jaki sposób ona działa. Przybliżenie tematyki, które zrewolucjonizowała tak wiele dziedzin życia gospodarczego, warte jest uwagi osób myślących o przyszłości biznesu.

Zastosowanie technologii RFID

Największym przełomem związanym z RFID jest możliwe zdalne odczytywanie danych na dystans. Wyobraźmy sobie funkcjonowanie nowoczesnego i obszernego magazynu 70 lat temu i porównajmy go z dzisiejszymi magazynami. Gdy istniała potrzeba przeprowadzenia inwentaryzacji, pokolenie naszych rodziców lub dziadków musiało często w sposób ręczny przebywać niezliczone alejki i weryfikować, czy kody poszczególnych towarów są obecne w magazynie. Tak wykonywana praca była żmudna i męcząca. Wszystko zmieniło się wraz z automatyzacją sektora logistyki, a zwłaszcza po implementacji rozwiązania RFID. Teraz, by namierzyć dany produkt, wystarczy umieścić na nim odpowiedni czujnik, który możliwy jest do śledzenia przez czytnik RFID. Po wprowadzeniu tak oznakowanego produktu do systemu czytnik RFID w ciągu nanosekund mogą przekazywać informacje o stanie i położeniu obiektu, którego lokalizację chcemy poznać. Godziny przeglądu magazynów podczas nocnych zmian zastąpiło pojedyncze kliknięcie myszą w mniej niż 100 lat.

Korzyści płynące z wykorzystania RFID

Wraz z komplikującym się życiem gospodarczym i społecznym, czytnik RFID może mieć tylko więcej zastosowań. Ewidencja maszyn, produktów czy innych kluczowych dla wielu przedsiębiorstw obiektów nigdy nie była łatwiejsza. Podobnie stało się z produkcją masową. Technologia RFID znalazła szerokie zastosowanie w śledzeniu niedoskonałości modelów produkcji przemysłowej. Pozwala na szybkie znajdywanie usterek w skomplikowanych taśmach produkcji skutkujących znacznymi uszkodzeniami produkowanych towarów. Jest to jednak przede wszystkim technologia tania i efektywna. Za pomocą paru czytników i dokładnego znakowania elementów uzyskujemy możliwość szybkiego i wygodnego zarządzania towarami. Ciężko wyobrazić sobie, jak bardzo wzrosłyby ceny dostaw czy przechowywania towarów, gdyby te nowinki technologiczne zastąpić musiał swoją mozolną i kosztowną pracą człowiek. Z pewnością, odbyłoby się to z dużą stratą dla portfeli konsumentów.

Zostaw odpowiedź