Ziołowe pasty do zębów konkurują z preparatami syntetycznymi. Jest tak, ponieważ rośliny już od dawna wykorzystywane są w skutecznym leczeniu wszelkich dolegliwości, również tych w obrębie jamy ustnej. Substancje naturalne wykazują także działanie profilaktyczne, dlatego z powodzeniem wspierają leczenie zapalenia przyzębia czy zmian chorobowych błony śluzowej jamy ustnej. Warto zatem zainteresować się ziołowymi pastami, tym bardziej, że to nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla zdrowia rozwiązania.
Rumianek
Naturalne pasty do zębów najczęściej zawierają koszyczek rumianku, będący jednym z najpopularniejszych ziół. Wyróżnia go zawartość a-bisabololu, związków flawonoidowych, luteiny, rutozydu i kumaryny. Hamują one uwalnianie histaminy oraz syntezę prostaglandyn i leukotrienów. Rumianek bardzo dobrze sprawdza się we wszelkiego rodzaju stanach zapalnych jamy ustnej, ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jego dodatkową zaletą jest działanie odświeżające oddech.
Kora dębu i szałwia lekarska
Inny naturalny składnik, który można znaleźć w pastach do zębów to kora dębu. Zawiera ona garbniki, kwasy fenolowe oraz triterpeny, które wykazują działanie przeciwzapalne, ściągające i bakteriostatyczne. Kora dębu doskonale sprawdza się w przypadku zmienionych zapalnie i krwawiących dziąseł. Kolejną rośliną chętnie stosowaną w stomatologii jest szałwia lekarska z olejkiem eterycznym, karmazolem. Oprócz cenionego odświeżenia oddechu cechuje ją działanie antyseptyczne, grzybobójcze oraz przeciwzapalne.
Mięta pieprzowa
Ze świeżym oddechem kojarzona jest również popularna mięta pieprzowa. Jej składnikiem aktywnym jest mentol, dzięki czemu wyróżnia ją też działanie antyseptyczne oraz grzybobójcze. Wszystko to czyni ją idealnym środkiem dla osób używających ruchomych uzupełnień protetycznych oraz noszących aparaty ortodontyczne.
Prawoślaz, malwa, żywokost, len i aloes
W ziołowych pastach do zębów można znaleźć prawoślaz, malwę, żywokost i len. Zwierają one substancje śluzowe, czyli wielocukry osłaniające błonę śluzową przed działaniem czynników mechanicznych oraz chemicznych. Poleca się je w leczeniu nadżerek, owrzodzeń czy keratoz. Inna roślina, której warto poszukiwać w pastach to aloes. On również sprawdza się w leczeniu nadżerek i owrzodzeń za sprawą swoich właściwości przeciwzapalnych. Może on również łagodzić dolegliwości bólowe.
Cynamon, goździki, korzeń lukrecji
W pastach warto poszukiwać także substancji, które są powszechnie używane w kuchni. Mowa tu o cynamonie, który charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Z kolei goździki działają przeciwbólowo oraz przeciwbakteryjnie, a dodatkowo wspomagają działanie acyklowiru. Interesujący w kontekście stomatologii okazuje się być korzeń lukrecji, którego aktywnym składnikiem jest kwas glicyretynowy. Jego działanie wspiera leczenie zapalenia błony śluzowej jamy ustnej czy owrzodzeń pojawiających się podczas noszenia ruchomych protez. Kwas glicyretynowy jest również składnikiem opatrunków pod protezami.
Artykuł powstał we współpracy z czasopismem Naturoterapia w praktyce.