Gotówka odchodzi do lamusa

0 445

Czy koniec tradycyjnego pieniądza zbliża się wielkimi krokami? Wszystko wskazuje na to, że tak. Nowoczesna bankowość oferuje nam tak dogodne rozwiązania, że coraz chętniej płacimy kartą płatniczą, a w portfelach nosimy coraz mniej gotówki.

I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem podążamy za Szwecją, krajem, w którym płatności gotówką wynoszą jedynie 1%. Prognozuje się, że za kilka lat gotówka całkowicie wyjdzie tam z obiegu.

 

Płatności bezgotówkowe w Europie

Szwecja nie jest jedynym krajem, w którym gotówka nie jest już popularna. Terminal pos służy najczęściej do realizacji płatności także w Norwegii czy Belgii. Tam z gotówki korzysta jedynie 6% społeczeństwa i przede wszystkim są to seniorzy.

Polska pozostaje jeszcze daleko w tyle, bo regularnie kartą płaci u nas około 60% społeczeństwa. I tak nie jest to zły wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę, że bankowość w stronę najnowocześniejszych rozwiązań rozwija się u nas dopiero od kilku lat. Pocieszający jest natomiast fakt, że nawet 90% młodych Polaków chce korzystać z innowacyjnych opcji, jakie oferuje bankowość mobilna. Co więcej, to właśnie Polacy są pionierami, jeśli pod uwagę weźmiemy wykorzystywanie płatności zbliżeniowych. To w naszym kraju została wydana do tej pory największa liczba kart bezstykowych i to my najczęściej przykładamy takowe do urządzeń, jakimi są terminale płatnicze. Opinie na temat tego rodzaju realizacji płatności są jednoznaczne. Transakcje bezstykowe są szybkie, wygodne i bezpieczne.

 

Co na temat gotówki mówią banki?

Banki już dawno przestały zarabiać na otwieraniu i prowadzeniu kont bankowych swoim klientom. Przecież dzisiaj są one zazwyczaj darmowe. Stanowią raczej wabik do korzystania z innych propozycji instytucji bankowych, na przykład kredytów gotówkowych. Nie znaczy to jednak, że banki nie zachęcają do zakładania rachunków. Wręcz przeciwnie. Przekonują do tego, wskazując na optymalne bezpieczeństwo środków lokowanych na kontach bankowych. Przecież gotówka trzymana w domu albo w portfelu może ulec zniszczeniu, może zostać zgubiona albo skradziona. Pieniądze na koncie są w pełni bezpieczne.

Takie same zalety wskazywane są, jeśli pod uwagę weźmiemy płatności kartą przy wykorzystaniu urządzeń, takich jak terminal płatniczy. Środki na plastikowym pieniądzu chronione są indywidualnie ustalanym kodem PIN. Płatności zbliżeniowe możliwe są zaś jedynie do kwoty 50 złotych. Osoba trzecia nie ma możliwości posługiwania się więc kartą, staje się dla niej po prostu bezużyteczna.

Nie ma też wątpliwości, że płacenie kartą jest znacznie wygodniejsze i szybsze. Transakcja z terminalem trwa kilka sekund. O ile dłużej trwa przecież wyliczanie potrzebnej gotówki i oczekiwanie na resztę. Mając ręce zajęte zakupami, nie jest to zbyt komfortowe. Pamiętajmy też o tym, że bankowość mobilna umożliwia nam płacenie za zakupy w sklepach online. Korzystając z gotówki, nie jest to możliwe.

Pozostają również kwestie higieny. Czy zdajesz sobie sprawę, że gotówka jest przedmiotem o największej ilości bakterii? Przecież jej obieg jest ogromny. To dlatego kasjerki nieraz borykają się z grzybicą dłoni. Korzystając z karty, nie ma takiej możliwości, ponieważ mamy z nią styczność tylko my.

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony: Worldline.com – terminale płatnicze.

Zostaw odpowiedź