Jak działają systemy bezkluczykowe w autach?

0 749

Pierwsza dekada tego tysiąclecia wprowadziła do branży motoryzacyjnej wiele nowinek technologicznych, które producenci zaczęli stosować na masową skalę w swoich produktach. Największy rozwój widoczny jest w elektronicznych systemach obsługiwania auta, w tym również w zarządzaniu poszczególnymi funkcjami samochodu za pomocą komputera pokładowego. Jedną z takich funkcji jest odpalanie silnika za pomocą nadajnika, bez konieczności posiadania kluczyka.

Jak działa nadajnik umożliwiający otworzenie auta?

Działanie systemów bezkluczykowych jest dość proste, a zasada działania jest w zasadzie bardzo podobna do działania immobilizera, z tym że jest znacząco rozbudowana. Role kluczyka umożliwiającego odpalenie auta pełni tutaj nadajnik, który trzeba nosić ze sobą. Wysyła on sygnał do specjalnych czujników w aucie, które w przypadku pojawienia się sygnału nadajnika przypisanego do danego auta, umożliwiają otworzenie drzwi samochodu a także włączenie silnika za pomocą przycisku. Połączenie pomiędzy nadajnikiem a czujnikiem w aucie nie może zostać przerwane, gdyż jeśli system nie odnajdzie czujnika w pobliżu, od razu odłączy zasilanie samochodu podobnie jak immobiliser. Sygnał nadajnika można jednak łatwo przedłużyć, co daje spore możliwości złodziejom, jeśli nie korzysta się z James Key Box lub z improwizowanych form zabezpieczenia sygnału nadajnika.

Jak można zablokować złodziejom możliwość przechwycenia sygnału?

Chcąc uniemożliwić złodziejom złapanie zasięgu kluczyka, trzeba uniemożliwić im zbliżenie się do nadajnika ze specjalnym sprzętem. Niestety jest to trudne, gdyż sygnał jest dość mocny i chcąc to zrobić skutecznie, trzeba go zablokować.

Są na to dwie metody:

  • po wyjściu z auta zawijać nadajnik w aluminiowe sreberko.
  • kupić pudełko na klucze James lub inne pudełko zrobione z odpowiednich stopów blokujących fale.

W praktyce, jeśli nadajnik nie ma blokowanego sygnału za pomocą odpowiedniego pojemnika, jak na przykład Protected by James, złodziejowi wystarczy zbliżyć się do mieszkania, w którym znajduje się nadajnik, aby móc odpalić auto stojące na podjeździe. Zablokowanie sygnału nadajnika, całkowicie niweluje ten problem. Na stronie http://protectedbyjames.com/, gdzie znajduje się oferta firmy James, można znaleźć więcej informacji na temat tego, jak funkcjonują systemy bezkluczykowe.

Zostaw odpowiedź