JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI CERTYFIKAT SSL?

0 204

Certyfikat SSL to dziś niezbędnik każdego posiadacza strony internetowej, szczególnie ze względu na rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). SSL zapewnia bowiem poufność danych oraz całej przesyłanej komunikacji. Istnieje jednak kilka rodzajów certyfikatów SSL i zapewne zastanawiasz się, który z nich wybrać? Zapraszamy do lektury!

JAKIE SĄ RODZAJE CERTYFIKATÓW SSL?

Certyfikaty SSL dzielą się na trzy główne typy, czyli DV, OV oraz EV. Choć na pozór te skróty mogą wydawać się nieoczywiste, w rzeczywistości są bardzo łatwe do odszyfrowania. Oznaczają one ilość danych, podlegających walidacji. Im więcej ich będzie, tym więcej informacji uzyska użytkownik w szczegółach certyfikatu.

  1. Certyfikat DV (Domain Validation) – sprawdzi się, gdy jesteś posiadaczem prostej strony internetowej. Wtedy dane zostaną zabezpieczone na podstawowym poziomie. Certyfikat otrzymasz w dość krótkim czasie, ponieważ wymagana jest jedynie weryfikacja prawa do korzystania z domeny. Szczegóły certyfikatu nie będą więc obejmowały informacji o Twojej firmie.
  2. Certyfikat OV (Organization Validation) – wybierz go, jeśli masz sklep internetowy lub prowadzisz jakikolwiek inny biznes w Internecie. By certyfikat mógł zostać wydany, niezbędna jest walidacja prawa do domeny, a także informacji o firmie. Te dane pobiera się z rejestru KRS lub CEIDG. Co więcej, by potwierdzić autentyczność całej procedury, pracownik wybranego Urzędu Certyfikacji ma obowiązek skontaktować się ze wskazaną osobą, by potwierdzić, czy może występować o certyfikat. Później następuje proces weryfikacji, po czym każda osoba odwiedzająca Twoją stronę, będzie mogła zobaczyć, kto jest właścicielem sklepu. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa i znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wyłudzeń.
  3. Certyfikat EV (Extended Validation) – to opcja dla Ciebie, jeśli przetwarzasz dane wrażliwe i z tego powodu szukasz certyfikatu o najwyższym stopniu zabezpieczenia. Najczęściej wybierany jest przez firmy oferujące usługi finansowe i bankowe. Certyfikat EV wymaga weryfikacji prawa do domeny, a także danych firmy, znajdujących się w KRS lub CEIDG. W tym przypadku pracownik z Urzędu Certyfikacji również kontaktuje się telefonicznie z osobą upoważnioną, w celu potwierdzenia zamówienia. Z tym certyfikatem internauta zobaczy nazwę właściciela w pasku adresu przeglądarki.

CERTYFIKAT SSL – JAKI WYBRAĆ?

Certyfikat SSL to element strony internetowej, który potwierdza jej wiarygodność, a także wskazuje właściciela. Użytkownik witryny będzie miał więc pewność, że jego dane, przesyłane pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem, są szyfrowane i tym samym – w pełni bezpieczne. Wybór konkretnego certyfikatu jest zatem bardzo istotny. Każdy z nich jest nieco inny, dlatego należy dobrze sprecyzować swoje oczekiwania.

Zostaw odpowiedź