Dlaczego warto zaproponować smart home w standardzie mieszkań rynku pierwotnego?

0 30

Ma być bezpiecznie, oszczędnie i komfortowo – kupujący nowe mieszkanie na wszystkie te aspekty zwracają szczególną uwagę. Oferując im system inteligentnego domu FIBARO, deweloper spełnia je w jednej chwili. Jak to działa i które rozwiązania warto zaproponować w pakiecie startowym?

Smart home to kwintesencja komfortu, oszczędności i bezpieczeństwa. Przykład? Właściciele wyjechali na wakacje, ale zapomnieli zamknąć zawory wody. Doszło do awarii – woda z pękniętej rury zalewa najpierw ich mieszkanie, a zaraz potem sąsiadów mieszkających poniżej.

Wystarczy jednak zainstalować czujnik zalania (Flood Sensor), by system FIBARO błyskawicznie poinformował właścicieli o kłopotach, wysyłając na ich telefon informację. Mało tego – po wykryciu przecieku system wyposażony w elektrozawory odetnie wodę, minimalizując skutki awarii hydraulicznej i koszty związane z potencjalnym usuwaniem szkód. – To mocny przykład, ale też realistyczny i pokazujący ułamek możliwości, jakie daje odpowiednio zestawiony i skonfigurowany system smart home FIBARO – mówi Szymon Ochociński, kierownik ds. klientów strategicznych FIBARO. – Jedną z największych jego zalet jest fakt, że w każdej chwili można go rozbudowywać o nowe funkcjonalności. Jeśli więc klient kupi mieszkanie wyposażone w podstawowe funkcje systemu, będzie mógł potem dodawać kolejne, które uzna za niezbędne – wyjaśnia.

Ochrona domu i bezpieczeństwo jego mieszkańców

Czujnik zalania to jeden z podstawowych elementów systemu FIBARO dbających o ochronę mieszkania. Innym jest czujnik dymu (FIBARO Smoke Sensor) informujący o niebezpieczeństwie pożaru. W momencie, gdy wykryje zagrożenie, uruchomi wcześniej zaprogramowaną scenę alarmową. System poinformuje właściciela o kłopotach natychmiast wysyłając powiadomienie na telefon. Innym ważnym składnikiem, w który warto wyposażyć taki system w wersji startowej, jest czujnik ruchu (FIBARO Motion Sensor). Jego podstawową funkcją może być nie tylko informowanie o tym, że do mieszkania ktoś się włamał (razem z czujnikami otwarcia okien i drzwi sprawdza się w tej roli znakomicie). Jeśli bowiem pakiet startowy smart home zostanie wyposażony również w moduły sterujące światłem (FIBARO Switch), możemy tak wszystko ustawić, by np. w nocy lampy włączały się automatycznie w pomieszczeniu, do którego wchodzimy, a wyłączały, gdy je opuszczamy. – Co więcej, mierzy również temperaturę i natężenie światła, może więc tak sterować oświetleniem, by włączało się po zapadnięciu zmierzchu – tłumaczy Szymon Ochociński.

W zestawie podstawowym, na który decydują się zwykle firmy deweloperskie, można znaleźć także urządzenie pozwalające na sterowanie roletami elektrycznymi (FIBARO Roller Shutter 3). Dzięki zdalnemu sterowaniu za pomocą aplikacji w smartfonie można je zasunąć i odsłonić, leżąc wygodnie w łóżku, co się przekłada na komfort użytkowania. Ale to tylko jedna z wielu możliwości – możemy np. tak ustawić scenę, żeby o wskazanej godzinie automatycznie otwierały się lub zamykały. Rolety pełnią też funkcję ochrony i bezpieczeństwa – zasuwają się w reakcji na sygnał naruszenia alarmu.

Komfort

Wspomniany przed chwilą czujnik ruchu dba więc nie tylko o bezpieczeństwo domowników, ale także komfort ich życia i oszczędności, bo zapobiega poborowi prądu w pomieszczeniu, z którego nikt akurat nie korzysta. W tej dziedzinie zestaw podstawowy systemu smart home FIBARO warto uzupełnić o kolejny praktyczny element, a mianowicie kompletną linię gniazd i włączników FIBARO Walli. Warto wyposażyć w nie od razu całe mieszkanie – nie tylko ze względu na ich designerski wygląd, który pozwala utrzymać wizualną spójność w całym domu, ale przede wszystkim ich ogromne możliwości związane z zarządzaniem światłem i bieżącą kontrolą nad poborem prądu. Pozwalają dowolnie sterować natężeniem światłem (FIBARO Dimmer), roletami, żaluzjami i bramami garażowymi (FIBARO Roller Shutter) oraz włączać i wyłączać oświetlenie (FIBARO Switch). Kolejnym przedstawicielem tej inteligentnej i pięknej rodziny jest inteligentne gniazdko elektryczne (FIBARO Outlet type E/F). Co ciekawe, kolor LED-owego pierścienia na wszystkich tych urządzeniach można dobrać tak, by pasował do wystroju wnętrza i preferencji właścicieli. Włączenie ich do systemu smart home FIBARO umożliwia też kontrolowanie wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej – dane dotyczące poboru energii są przekazywane na bieżąco do smartfona właściciela.

Oszczędności związane z prądem

Wszystkie elementy sterujące oświetleniem i sprzętem domowym to jednocześnie strażnicy domowych rachunków. – Korzystając z nich, można na bieżąco monitorować zużycie prądu przez wszystkie urządzenia działające w domu i planować ich pracę tak, by rachunki za prąd były jak najniższe – wyjaśnia Szymon Ochociński z FIBARO. – Podobnie rzecz się ma z oświetleniem: odpowiednio zaprogramowany system włącza je tylko tam, gdzie jest niezbędne i to z odpowiednim, gwarantującym komfort natężeniem – podkreśla.

Produktem dbającym o jak najniższe koszty utrzymania jest również inteligentny włącznik urządzeń elektrycznych z funkcją pomiaru energii FIBARO Wall Plug, który pozwala zdalnie kontrolować urządzenia domowe (np. po wyjściu z domu sprawdzić, czy przypadkiem nie zostawiliśmy włączonego żelazka). Mało tego, powiadomi właściciela natychmiast, gdy stwierdzi uszkodzenie urządzenia, którym steruje, np. gwałtowny spadek mocy w lodówce. Pozwala też monitorować zużycie energii sprzętu AGD RTV, z którym została połączona. – Oszczędności wynikające z używania systemu smart home mogą sięgać nawet 23 procent – szacuje Szymon Ochociński.

Oszczędne ogrzewanie

Jeszcze wyraźniejsza jest redukcja kosztów ogrzewania – nawet o 42 procent. Stanie się tak jednak pod warunkiem, że zostaną zastosowane odpowiednie elementy systemu smart home FIBARO, które odpowiadają za sterowanie systemem grzewczym. Niektóre z nich zostały już wspomniane: zasuwane automatycznie rolety, czujnik temperatury, w który jest wyposażony Motion Sensor, czy podobnie wyposażone czujniki zamknięcia drzwi i okien. Ale królową oszczędności w tej sferze jest nowoczesna głowica termostatyczna (FIBARO The Heat Controller). To rewolucyjne urządzenie: łatwo je zamontować, pasuje do 98 procent zaworów dostępnych na rynku. Przede wszystkim jednak pozwala sterować temperaturą w pomieszczeniu w zależności od jego kubatury, tego, czy ktoś w nim przebywa, czy nie oraz od otwarcia okien. – Zewnętrzny, precyzyjny czujnik zapewnia dokładny pomiar temperatury, a dzięki użyciu takich urządzeń w całym mieszkaniu umożliwia ustawienie różnej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach – zaznacza Szymon Ochociński.

Tanie ubezpieczanie

Jest jeszcze jeden składnik oszczędności, który generuje system smart home FIBARO – korzystanie z niego pozwala obniżyć cenę polisy ubezpieczeniowej mieszkania. – Kamery monitorujące dom, czujniki dymu, zalania i ruchu mogą „odchudzić” składkę – mówi Szymon Ochociński, ekspert FIBARO. – Nowoczesny system pozwala zarządzać zarówno wyposażeniem jak i bezpieczeństwem w mieszkaniu. Dzięki temu znacząco minimalizujemy ryzyko strat – tłumaczy.

Kuszący urok inteligentnego domu

Wyposażenie mieszkania w odpowiednio skrojony pakiet startowy smart home FIBARO sprawia, że oferta dewelopera staje się bardziej atrakcyjna:

Podnosi standard mieszkania.
Zwiększa jego wartość.
Urozmaica ofertę dla klienta.
Sprawia, że inwestycja jest bardziej intrygująca od tego, co proponuje konkurencja.
Kształtuje wizerunek firmy jako innowacyjnej, ekologicznej, otwartej na nowe rozwiązania.
Wykorzystanie rozpoznawalnej, topowej w branży smart home marki FIBARO stanowi znaczący atut reklamowy.

Otwartość systemu pozwala klientowi na takie jego kształtowanie w przyszłości, jakie będzie dopasowane do jego aktualnych potrzeb i możliwości.

Zostaw odpowiedź