Długie życie lodówki – jak o nią dbać?

0 20

Lodówka to podstawowe wyposażenie każdego domu. Warto wiedzieć, jak prawidłowo z niej korzystać, by służyła przez długie lata, unikając po drodze awarii. Oto kilka podstawowych zasad.

Dbanie o lodówkę

Lodówka i zamrażarka na pozór nie wymagają żadnej dodatkowej pracy, poza okresowym myciem. Jest to prawda, o ile korzystamy ze sprzętu mądrze i pamiętamy o kilku podstawowych kwestiach. Dzięki nim możemy uniknąć usterki, która w przypadku tego sprzętu może oznaczać konieczność wyrzucenia sporej ilości jedzenia do kosza. Jak zatem dbać o lodówkę?

  1. Prawidłowe przechowywanie żywności

Lodówki nie powinniśmy przeładowywać. Oznacza to, że wciskanie na siłę kolejnych produktów może wpływać negatywnie na pracę urządzenia, co w najgorszym scenariuszu spowoduje awarię. Pamiętajmy zatem o przemyślanym lokowaniu jedzenia w na półkach.

  1. Odpowiednia temperatura

Temperatura w lodówce waha się średnio od 3 do 6 stopni Celsjusza. Takie chłodzenie zapewnia odpowiednie warunki przechowywania żywności. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza gdy chowamy gotowe potrawy, np. pojemniki z obiadem do pracy. Nie można umieszczać jeszcze ciepłego jedzenia w lodówce, bo przyczynia się to do podniesienia temperatury i może powodować uszkodzenie sprzętu.

  1. Szczelne drzwi

Izolację lodówki zapewniają uszczelki, którymi pokryte są drzwiczki urządzenia. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia bądź zużycia, może to skończyć się nieprawidłowym funkcjonowaniem lodówki. Raz na jakiś czasem warto zatem zwrócić uwagę, czy drzwi się domykają i nie ucieka temperatura na zewnątrz.

  1. Rozmrażanie

Rozmrażanie to czynność, która ma na celu pozbycie się zalegających brył lodu. Wyłączenie urządzenia i opróżnienie są dodatkowo dobrą okazją do umycia wnętrza urządzenia. Warto również pamiętać, że nowoczesne lodówki no frost nie wymagają rozmrażania.

Co, gdy wystąpi awaria?

Jeśli pojawiła się awaria lodówki, to najlepiej czym prędzej znaleźć sprawdzony serwis lodówek. Specjalista oceni stan urządzenia, wskaże przyczynę awarii i wyceni koszty naprawy. Jeśli jednak będziemy pamiętać o podstawach korzystania z lodówki, poważniejsze usterki powinny nas omijać szerokim łukiem.

Zostaw odpowiedź