Od kołatki do dzwonka smart home

0 49

Jak mosiężne kołatki drzwiowe ewoluowały do nowoczesnych, inteligentnych i designerskich wizjerów? O historii dzwonka do drzwi i jego technologicznej zmianie w urządzenie smart home przeczytacie poniżej.

W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami wielkich przemian technologicznych. Urządzenia, jakie dawniej widziano jedynie w filmach, dostępne są teraz na wyciągnięcie naszej ręki. Co więcej większość z nich, przewyższa te filmowe, które dawniej wydawały się być nieosiągalne. Rozwój dotyczy zarówno potężnych technologii komputerowych, jak i przedmiotów codziennego użytku, np. dzwonka do drzwi.

Kołatający lew

Za najstarszy system powiadamiania domowników o osobach oczekujących za drzwiami ich domu uważa się kołatkę. Wynalazek ten, najprawdopodobniej pojawił się w średniowieczu, gdyż w większości zabytkowe kołatki charakteryzuje romański i gotycki styl. Zazwyczaj miały one kształt głowy lwa i uchwyt, którym w prosty sposób uderzano w drzwi. Umieszczane były na drzwiach, a także bramach domów. Kołatki z pewnością były bardziej skuteczne niż pukanie do drzwi, jednak często kołatanie było niesłyszalne. Co gorsza, z czasem miejsce pod uchwytem niszczyło się od stukania metalem w drewno.

Pociągnij za sznurek a…

…dzwonki się odezwą. Kolejnym pomysłem na to, aby osoby stojące za drzwiami powiadomiły mieszkańców o swoim przybyciu, było zamontowanie nad wejściem dzwonka ze sznurkiem. Gość czekający przed domem dawał znać osobom wewnątrz domu o swojej obecności, pociągając za sznurek, a tym samym poruszając dzwonek, aby ten rozbrzmiewał nad wejściem.

Elektryczna rewolucja

Jednak zarówno kołatki, jak i dzwonki ze sznureczkiem, zostały niemal w całości wyparte przez dziewiętnastowieczny wynalazek, jakim jest dzwonek elektryczny. Powstało wiele różnych typów tego urządzenia, jednak za twórcę przewodowego dzwonka, który po naciśnięciu przycisku wydaje dźwięk, uważa się Josepha Henrego. W XX wieku, elektryczne dzwonki stały się czymś zupełnie powszechnym i w nieco ulepszonej formie są używane do dzisiaj.

Widzę cię i słyszę

Kolejnym etapem ewolucji dzwonków, było pojawienie się urządzenia z kamerą. Zamiast przez wizjer w drzwiach, domownik może zobaczyć osobę za drzwiami na ekranie. Spowodowało to, że dzwonek zmienił się w inteligentne rozwiązanie monitorujące. Jest to nawiązanie do ideologii smart home, która coraz prężniej wchodzi w nasze życie. Teraz w takich urządzeniach, obraz zza drzwi ukazuje się na przeważnie dotykowym ekranie. Nowość od EZVIZ, wizjer DP1, połączony z Wi-Fi pozwala na monitorowanie tego, co dzieje się za naszymi drzwiami, również z poziomu mobilnej aplikacji. Umożliwia ona również odbieranie wideopołączeń w rozdzielczości HD i rozmowę z osobą po drugiej stronie, korzystając jedynie z naszego smartfona. Natomiast inteligentny czujnik ruchu powiadomi nas o tym, że ktoś zbyt długo znajduje się przed drzwiami. Obecne inteligentne dzwonki, powstają z myślą o bezpieczeństwie użytkowników, jednocześnie też muszą mieć nowoczesny wygląd i umożliwiać mobile sterowanie urządzeniem.

W taki sposób krótko przybliżamy Wam około 200 lat historii dzwonka do drzwi. Ewolucja od ciężkiej mosiężnej kołatki, do smart home’owego wizjera/dzwonka w jednym, jest niebywała. Teraz z łatwością sprawdzimy, kto czeka za drzwiami naszego domu, nawet jeżeli nas w nim nie ma. Nie pozostaje nam nic innego, jak korzystać z nowoczesnych rozwiązań i cieszyć się, że żyjemy w czasach kiedy innowacje są tak łatwo dostępne. Technologia rozwija się w niesamowitym tempie, dlatego bacznie obserwujmy, co przyniosą kolejne lata postępu.

Zostaw odpowiedź