Skateboarding – pasja, kultura i sztuka

0 387

Skateboarding narodził się w latach czterdziestych XX wieku w Kalifornii. Swoje korzenie zawdzięcza równie popularnej dyscyplinie sportowej, jaką jest surfing. Kiedy warunki pogodowe nie pozwalały na surfowanie po falach, młodzi pasjonaci ślizgania się po oceanie, postanowili przenieść swoją pasję na miejskie chodniki i ulice. I tak z tego „chodnikowego surfingu” narodziła się nie tylko pasja, ale też swego rodzaju subkultura i dyscyplina sportowa, która ogarnęła praktycznie cały świat.


W Polsce skateboarding rozwinął się w latach 80-tych XX wieku i nadal poszerza krąg swoich pasjonatów. Wśród nich znajdują się nie tylko sami nastolatkowie i młodzi ludzie, ale też starsi skaterzy, którzy utożsamiają się z kulturą skatingu. Odbywające się w naszym kraju zawody w jeździe na deskorolce, przyciąga rzesze fanów i skaterów z całego świata. Z tego też względu obecnie nasz kraj również należy do zaszczytnego grona światowego skatingu i jest rozpoznawalny w Europie i Stanach Zjednoczonych w świecie skateboardingu.


Lifestylowa subkultura we współczesnym świecie


Skateboarding to nie tylko jazda na deskorolce i kreowanie różnych trików na deskorolce, rolkach, hulajnodze, czy rowerze tzw. BMX. Dziś to już kultura, która zakorzeniła się w młodzieżowym stylu ubierania się oraz zachowania. Luźne i niekrępujące spodnie, długie z kapturem bluzy oraz wełniane czapki, tenisówki lub trampki na nogach to stylizacja prawdziwego skatera, który wybiera się na podbój miejskich ulic, skwerów i chodników.


Obecnie odzież skateboardowa jest popularnym stylem ubierania się wśród nastolatków i młodych ludzi na całym świecie od kilkudziesięciu lat. Przy tym niekoniecznie jeżdżą oni na deskorolkach, ale utożsamiają się z tą subkulturą poprzez ubiór i sposób zachowania, kultywując tradycję skateboarderów. Taka stylizacja jest COOL i jest na czasie. Dlatego każdy młody człowiek utożsamia się z tą subkulturą i stara się być jak najbardziej TRENDY, budując wizerunek człowieka kultowego, poprzez najbardziej oryginalne ubrania i akcesoria skateboardowe, dostępne w sklepach skateboardowych.


Skateboarding a obyczajowość


To, co kojarzy nam się z obyczajowością skateboardera to luzacki styl zachowania, przejawiający się w sposobie poruszania i języku. Pierwszy zapewne wynika z samej techniki uprawiania tego sportu. Skateboarder przyjmuje lekko przygarbioną pozycję, ugięte nogi i lekko wychyloną miednicę, aby utrzymać się na deskorolce i wykonywać na niej różne akrobacje. Tak samo porusza się również bez deskorolki. Przy tym sztuka wymachiwania rękami, aby utrzymać pozycję w powietrzu.

Ten styl podchwycili amerykańscy raperzy, którzy stworzyli specyficzny sposób zachowania się i języka wywodzący się z kultury skaterów. Idiomatyczne określenia, język młodzieżowy, który rozwija się wśród młodych ludzi w Europie i USA stał się kultową skaterską mową, którą wykorzystali w swoim stylu muzycznym również sami raperzy. Przy tym taniec raperski również nawiązuje do sposobu poruszania się na deskorolce. Raperzy tańczą podobnie, jakby wykonywali akrobacje na desce. Obecnie Rap jest kultową muzyką skateboarderów. Dlatego skateboarding jest nie tylko dyscypliną sportową, hobby uprawianym w miejskim zgiełku, ale też sztuką obyczajowości i kulturą ze swoją muzyką, tańcem, językiem, zachowaniem i modą uważaną obecnie za lifestylową.

Zostaw odpowiedź