Zawody bez udziału publiczności przez koronawirusa

0 128

Wojewoda Śląski zakazał udziału publiczności w międzynarodowych zawodach e-sportowych Intel Extreme Masters 2020. Komentarz w tej sprawie przedstawia Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Odnosząc się do decyzji Wojewody Śląskiego z dnia 27 lutego 2020 r. o zakazie udziału publiczności w Intel Extreme Masters w Katowicach, należy wskazać, iż jest to decyzja słuszna, ale spóźniona. Należy zgodzić się z Wojewodą Śląskim, iż w obecnej chwili istnieje zbyt duże ryzyko epidemiologicznie i z tego powodu udział publiczności w wydarzeniu został słusznie odwołany. Można mieć jednak obiekcje co do czasu decyzji Wojewody ww. przedmiocie.

Decyzja ta została wydana na 16 godzin przed otwarciem wydarzenia, a zatem wszyscy zainteresowani zdążyli się już pojawić w Katowicach. Tym samym ryzyko zakażaniem koronawirusem zostało jedynie ograniczone, a nie usunięte. Intel Extreme Masters Katowice jest imprezą sportową, która odbywa się cyklicznie. Zatem w świetle pierwszych doniesień o przypadkach zakażenia w Chinach, a w szczególności we Włoszech, możliwe było szybsze wydanie decyzji w tym zakresie.

Z pewnością takie działanie przyniosłoby lepsze efekty niż nagłe zakazanie udziału publiczności w wydarzeniu na chwilę przed jego otwarciem. Zaistniała sytuacja jest również trudna dla organizatora rozgrywek. Nie może on bowiem liczyć na zyski, które wygenerowaliby fizyczni uczestnicy wydarzenia i choć pewnie zaistniały stan faktyczny spowoduje jeszcze większe zainteresowanie wydarzeniem w kanałach internetowych i w serwisach streamingowych, to i tak zysk uzyskany z powyższych źródeł będzie niższy niż utracone korzyści – Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Zostaw odpowiedź