Co warto wiedzieć przed zakupem ozonatora?

Ozonowanie to popularna metoda dezynfekcji. Jeśli planujesz zakup generatora ozonu, sprawdź, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę!

0 22

Ozonowanie jest sprawdzoną metodą dezynfekcji, z której korzysta się zarówno w przemyśle, jak i branży usługowej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zakupem ozonatora, dzięki któremu można na co dzień korzystać z jego licznych zalet podczas procesów produkcyjnych czy obsługi klientów. Co warto wiedzieć, by kupić generator ozonu dopasowany do potrzeb?  

Czym właściwie jest ozonowanie?

Samo ozonowanie to jeden z najbezpieczniejszych sposobów dezynfekcji. Swoją popularność i skuteczność zawdzięcza właściwościom ozonu, czyli tlenu z dodatkowym atomem (O3), który powstaje w wyniku oddziaływania promieniowania UV lub wyładowań elektrycznych na cząsteczki tlenu O2. Zjawisko, które zachodzi w naturalnych warunkach np. w trakcie burzy, może zostać odtworzone na mniejszą skalę. W tym celu wykorzystywane są generatory ozonu.

Ozonatory pozwalają szybko i skutecznie odkazić powietrze, powierzchnie i wodę, wytwarzając ozon, który ze względu na swoją niestabilną strukturę w zetknięciu z materiałem organicznym niezwykle szybko się utlenia, wracając do postaci wyjściowej, czyli tlenu O2. Oderwana cząsteczka łączy się grzybami, pleśniami, bakteriami oraz innymi substancjami odpowiadającymi nie tylko za nieprzyjemny zapach czy psucie się żywności, lecz także zagrożenie dla zdrowia czy życia ludzi i zwierząt, skutecznie je eliminując.

Takie właściwości sprawiają, że generator ozonu doskonale sprawdza się np.:

  • w placówkach medycznych,

  • hotelach,

  • zakładach przetwórstwa mięsnego i rybnego,

  • w obiektach wykorzystywanych do hodowli zwierząt,

  • w hotelach, hostelach i innych miejscach noclegowych,

  • zakładach przemysłowych,

  • basenach,

  • przedsiębiorstwach wodociągowych i oczyszczalniach ścieków,

  • firmach oferujących czyszczenie wnętrz pojazdów.

Czy ozonator jest potrzebny?

Wszechstronność ozonowania jako metody dezynfekcji jest bezsporna. Można z niej korzystać zarówno za pośrednictwem specjalistycznych firm, jak i we własnym zakresie. Czy ozonator, jako część wyposażenia danego przedsiębiorstwa jest potrzebny? Odpowiedź zależy od częstotliwości, z jaką wymagana jest sterylizacja. Kiedy charakterystyka działalności potrzebuje wysokich standardów związanych z odkażaniem, jak np. na basenach czy w przypadku produkcji żywności, ozonatory należące do majątku firmy wygenerują spore oszczędności. Inwestorzy przed zakupem muszą zwrócić uwagę na kilka aspektów. Generatory ozonu dostępne są w wielu wariantach różniących się pod względem gabarytów, wydajności, żywotności, czasu pracy czy dodatkowej funkcjonalności, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty przed wyborem konkretnego modelu.

Ozonowanie od lat uchodzi za bezpieczną, sprawdzoną metodę sterylizacji, która dodatkowo nie wymaga angażowania środków chemicznych. Dzięki swojej wydajności i ekologicznemu charakterowi znajduje bardzo szerokie zastosowanie, w związku z czym przedstawiciele sektora przemysłowego oraz usługowego zdecydowanie powinni rozważyć jego wdrożenie.

Zostaw odpowiedź